Tajwan traci ważnego sojusznika. Honduras zrywa wieloletnie relacje i "przytula się" do Chin

Władze Hondurasu zdecydowały się na zerwanie obowiąujących od kilkudziesięciu lat stosunków dyplomatycznych z Tajwanem i nawiązaniu ich z Chinami. Tym samym liczba państw, które oficjalnie uznają Tajwan, skurczyła się do 13. "Tajwan jest integralną częścią Chin" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Hondurasu.

"Rząd Hondurasu uznaje istnienie tylko jednych Chin. Rząd chiński jest jedynym prawowitym rządem reprezentującym całe Chiny. Tajwan jest integralną częścią Chin" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Hondurasu.

Zobacz wideo Szrot: Chiny odgrywają znaczącą rolę w polityce międzynarodowej

Kraj poinformował Tajwan o swojej decyzji w sprawie zerwania stosunków. Dodano, że Honduras nie wróci do żadnych relacji ani oficjalnych kontaktów z Tajwanem. Szef honduraskiej dyplomacji złożył w tym tygodniu wizytę w Chinach, aby "przenieść stosunki między obydwoma krajami na nowy poziom".

Tajwan także potwierdził, że kończy wieloletnie stosunki dyplomatyczne z Hondurasem. Wkrótce po ogłoszeniu decyzji flaga Hondurasu została usunięta z budynku resortu spraw zagranicznych Tajwanu. Szef MSZ Tajwanu zapowiedział, że zwróci się o zamknięcie honduraskiej ambasady.

Honduras zrywa relacje z Tajwanem, nawiązuje kontakty z Chinami

Chiny potwierdziły w niedzielę podpisanie "wspólnego komunikatu w sprawie ustanowienia stosunków dyplomatycznych" z Hondurasem.

"Oba rządy postanowiły się wzajemnie uznać i nawiązać stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasadorskim, obowiązujące od dnia podpisania niniejszego komunikatu" - przekazano w oświadczeniu chińskiego MSZ.

Xi Jinping Analityk: Blokada Tajwanu miałaby większe konsekwencje niż agresja Rosji

Telewizja CNN oceniła krok Hondurasu jako "zdanie ciosu samorządnej demokratycznej wyspie w walce o uznanie".  Obecnie Tajwan uznawany jest przez 13 państw.

Rząd w Pekinie uznaje Tajwan za część terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, jednakże de facto nie sprawuje nad nim żadnej kontroli. W ostatnich miesiącach wokół wyspy swą aktywność zwiększyła chińska armia, która podejmuje coraz intensywniejsze patrole zwiadowcze i manewry morskie.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: