Watykan zwrócił Grecji trzy fragmenty Partenonu. "Gest przyjaźni i solidarności"

Watykan zwrócił Grecji trzy fragmenty Partenonu na polecenie papieża Franciszka. Ceremonia przekazania odbyła się w Muzeum Akropolu. Partenon to świątynia poświęcona Atenie Partenos - Atenie Dziewicy. Została wzniesiona w połowie V wieku przed naszą erą z białego marmuru, tak zwanego marmuru pentelickiego.

"Dar fragmentów Partenonu, które przez ponad dwa wieki były przechowywane w Muzeach Watykańskich, jest gestem przyjaźni i solidarności z narodem greckim" - powiedział podczas uroczystości bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Zwrot fragmentów jest następstwem porozumienia podpisanego 7 marca w Muzeum Watykańskim pomiędzy przedstawicielami papieża Franciszka i arcybiskupa Aten Hieronima.

Zobacz wideo Marek Lehnert: Przerost wiary prowadził Jana Pawła II do pewnej naiwności

Jednym z tych dzieł jest rzeźbiona głowa konia z zaprzęgu bogini Ateny, pochodząca z zachodniego frontonu budowli. Kolejne dzieło to płaskorzeźba głowy dziecka, która miała przedstawiać roznosiciela bułek. Trzeci fragment to głowa brodatego mężczyzny pochodząca najpewniej z południowej strony budynku.

Grecja odzyskała rzeźby z Partenonu od Watykanu. Co z Wielką Brytanią?

Jak informował niedawno Reuters, Grecja wielokrotnie wzywała Wielką Brytanię do zwrotu 2500-letnich rzeźb, które brytyjski dyplomata Lord Elgin usunął ze świątyni Partenon na początku XIX wieku - w czasach, gdy był ambasadorem w Imperium Osmańskim, które panowało w Grecji w tamtym czasie.

Grecja domaga się od wielu lat, od British Museum w Londynie, zwrotu fryzów, czyli poziomych pasów dekoracyjnych, Partenonu. Grecja utrzymuje, że zostały one zrabowane, gdy kraj znajdował się pod okupacją osmańską.

Muzeum Brytyjskie wyklucza zwrot marmurów, w tym około połowy 160-metrowego fryzu zdobiącego Partenon. Jak twierdzą jego władze, dzieła sztuki zostały nabyte legalnie. Na stronie muzeum czytamy, że w sprawie nabycia fragmentów Partenonu prowadzono w Wielkiej Brytanii odpowiednie postępowanie już w roku 1816, które wykazało, że Lord Elgin wszedł w ich posiadanie całkowicie legalnie.

Partenon, który znajduje się na Akropolu w Atenach, został ukończony w V wieku p.n.e. jako świątynia bogini Ateny. Jego ozdobne fryzy zawierają jedne z najwspanialszych przykładów rzeźb starożytnej Grecji. Restytucja dekoracji z Partenonu jest dla Grecji sprawą bardzo wrażliwą. W Muzeum Akropolu zachowano puste miejsca zarezerwowane dla tego typu eksponatów.

Więcej o: