Państwa nordyckie łączą siły w lotnictwie. Utworzą wspólną obronę przestrzeni powietrznej

Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia porozumiały się co do utworzenia wspólnej obrony przestrzeni powietrznej nad Skandynawią. Współpraca ma doprowadzić do tego, aby Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia dysponowały faktycznie jednym lotnictwem. Składać się na nie będzie około 300 samolotów.

Piloci ze Skandynawii będą mieli wspólne bazy i ujednolicone szkolenie. Idea zostanie wprowadzona w życie już podczas najbliższych manewrów. 

Jak poinformowało duńskie ministerstwo obrony, dowódcy sił powietrznych tych państw podpisali w ubiegłym tygodniu specjalny plan. Dokument realizuje poprzednie ustalenia polityczne zawarte w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Parlament Szwecji Szwecja. Parlament zatwierdził przystąpienie do NATO

Do przyjęcia planu doszło w bazie w Ramstein, w obecności szefa dowództwa lotnictwa NATO, generała Jamesa Heckera. Ostatecznym celem porozumienia jest powstanie nordyckiej koncepcji obrony oraz utworzenie wspólnego dowództwa, kontroli i planowania operacyjnego sił powietrznych państw nordyckich.

Dowódca duńskiego lotnictwa major-generał Jan Dam przekazał, że powstanie również zintegrowany system radarowy. Dodał, że Skandynawia będzie w powietrzu dysponować siłą porównywalną do "dużego europejskiego państwa". Norweski "Aftenposten" podaje, że zjednoczone siły skandynawskie będą dysponowały podobną liczbą nowoczesnych samolotów bojowych, co Wielka Brytania czy Francja.

Premier Węgier Viktor Orban Węgry: po raz kolejny odsunięto termin głosowania ws. rozszerzenia NATO

Obrażone Węgry blokują wejście Szwecji do NATO

Podczas czwartkowych obrad unijnego szczytu w Brukseli szwedzki premier miał zażądać od swojego węgierskiego odpowiednika wyjaśnień, dlaczego Węgry nadal nie zaakceptowały rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Co więcej, przywódcy rządzącego Fideszu zapowiadają, że najpierw zgodzą się na przyjęcie Finlandii, a decyzja w sprawie Szwecji zapadnie w innym - późniejszym terminie.

Na swoim profilu zareagował główny doradca polityczny węgierskiego premiera. Balázs Orbán zacytował kilka wypowiedzi szwedzkich polityków. Były to między innymi słowa samego szwedzkiego premiera, który rok temu powiedział, że należy wywierać presję na węgierski rząd i wesprzeć opozycję. Są też słowa innych ministrów o zamrożeniu unijnych środków dla Węgrów, a także nazwanie rządu Orbána ksenofobicznym i nacjonalistycznym, który wyrzekł się wsparcia Ukrainy. 

Więcej o: