Argentyna. Zaczęła się obława na hotele i kliniki, w których przebywają ciężarne Rosjanki

W ostatnich miesiącach do Argentyny przybyła duża liczba ciężarnych Rosjanek, co wzbudziło podejrzenia lokalnych władz. Teraz argentyńskie służby prowadzą obławy na luksusowe hotele oraz agencje turystyczne, które pośredniczą w przyjeździe i zakwaterowaniu ciężarnych Rosjanek, a także na prywatne kliniki medyczne.

Na początku marca argentyńscy urzędnicy imigracyjni informowali, że od stycznia 2022 roku do ich kraju przyjechało ponad 10 500 ciężarnych Rosjanek, o czym pisał portal euronews.com. Większość kobiet pojawiła się w Argentynie w ostatnich kilku miesiącach. Sprawą zainteresowali się lokalni dziennikarze oraz władze. Okazało się, że przyjazd części Rosjanek związany był z działalnością fałszerzy dokumentów. Służby prowadzą teraz akcję, której celem jest walka z nielegalnymi praktykami.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Nie jesteśmy państwem, które będzie przyjmować dziesiątki tys. nielegalnych imigrantów

Masowa migracja ciężarnych Rosjanek do Argentyny. Służby wkraczają do akcji

Jak informuje argentyńska gazeta "Clarin", celem obławy są podmioty pośredniczące w przyjeździe ciężarnych Rosjanek do Argentyny i ich zakwaterowaniu, takie jak luksusowe hotele oraz agencje turystyczne, a także prywatne kliniki medyczne, w których przyjmuje się przyszłe matki.

Policja ustaliła na przykład, że jeden z hoteli w Buenos Aires otrzymał 6 milionów dolarów od agencji turystycznej, w zamian za umieszczenie w nim kilku Rosjanek w ciąży oraz towarzyszących im osób.

Migranci / zdjęcie ilustracyjne Migracja do Unii Europejskiej. Spodziewany dalszy wzrost

Rozbito także siatkę fałszerzy dokumentów, którzy pomagali ciężarnym obywatelkom Rosji w zalegalizowaniu ich pobytu na terytorium Argentyny, za co kobiety miały płacić od 20 do 35 tys. dolarów. Istnieją podejrzenia, że w proceder zaangażowani byli argentyńscy urzędnicy zajmujący się kwestiami migracyjnymi.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Urodzone w Argentynie dzieci Rosjanek otrzymują argentyńskie obywatelstwo

Władze podejrzewają, że masowy napływ ciężarnych Rosjanek może stanowić próbę wyłudzenia argentyńskiego paszportu, który pozwala na podróżowanie w ruchu bezwizowym do 171 państw na całym świecie.

Wiza Donikąd #WizaDonikąd. Reporterzy w siedmiu krajach przybliżą drogę migrantów

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Argentynie, dziecko urodzone na terytorium tego kraju automatycznie otrzymuje argentyńskie obywatelstwo. Rodzice dziecka, posiadający zagraniczne paszporty, mogą z kolei ubiegać się w tej sytuacji o pozwolenie na pobyt stały, a po upływie dwóch lat sami nabywają prawo do argentyńskiego obywatelstwa.

Więcej o: