Ursula von der Leyen w mocnych słowach o nakazie aresztowania Putina. Zapowiada inicjatywę z Morawieckim

Deportacja ukraińskich dzieci przez Rosję to zbrodnia wojenna - powiedziała na zakończenie pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej. Szacuje się, że ponad 16 tysięcy dzieci zostało porwanych, tylko 300 do tej pory wróciło. Ursula von der Leyen zapowiedziała wspólną inicjatywę, którą podjęła w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim rozpoczęła działania, by sprowadzić do domów dzieci, które zostały porwane na terenach okupowanych i wywiezione w głąb Rosji.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- To straszliwe przypomnienie najciemniejszych czasów naszej historii. We współpracy z Ukraińcami, premier Morawiecki i ja uruchomiliśmy inicjatywę mającą na celu powrót tych dzieci, które zostały uprowadzone przez Rosję. Jesteśmy na początku bardzo ciężkiej pracy - powiedziała szefowa Komisji.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Mówiła też o wywieraniu międzynarodowej presji i użyciu wszelkich możliwych środków, by ustalić, gdzie znajdują się uprowadzone dzieci - te, które zostały adoptowane, czy te, które zostały przekazane rodzinom zastępczym w Rosji.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że przestępcze działania Rosjan uzasadniają wydanie nakazów aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Chodzi o listy gończe za Władimirem Putinem i komisarz praw dzieci Marią Lwową-Biełową.

Morawiecki: Wynaradawianie dzieci przypomina nazistowskie praktyki

- Porywanie dzieci, uprowadzanie dzieci, wynaradawianie dzieci przypomina po prostu najgorsze, nazistowskie, niemieckie praktyki z czasów II wojny światowej - mówił szef rządu. Opowiedział się też za zaostrzeniem sankcji wobec Białorusi.

- Wszyscy mają tego świadomość, że Białoruś jest, de facto, rosyjską kolonią, rosyjskim protektoratem, który służy Putinowi jako mechanizm omijający sankcje - powiedział premier, dodając, że zwrócił też uwagę na nasilające się brutalne represje reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec więźniów politycznych. - Polska mniejszość narodowa jest szczególnie prześladowana przez Łukaszenkę - powiedział premier.

Prezydent Rosji Władimir Putin Kreml zaskoczony nakazem aresztowania Putina. "Zadbają o bezpieczeństwo"

Rosja. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina

Międzynarodowy Trybunał Karny 17 marca wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Przypisuje mu się odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie od 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę. Sąd zarzuca rosyjskiemu przywódcy bezprawną deportację dzieci z okupowanych ukraińskich terenów do Rosji. Moskwa odpiera zarzuty.

Wśród 123 państw, w których Władimir Putin może zostać zatrzymany, jest niewielu sojuszników Rosji. Wyjątkiem są bliskie i zależne od Rosji kraje, takie jak Tadżykistan, Mongolia czy Wenezuela.

Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew Miedwiediew o nakazie aresztowania Putina. Dodał znaczącą emotkę

Więcej o: