Polska przystąpiła do wspólnych unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Węgry chcą zwrotu pieniędzy

Polska przystąpiła do wspólnych unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Taką informację uzyskała w Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W poniedziałek porozumienie w sprawie wspólnych zamówień podpisało 17 unijnych krajów plus Norwegia. Polska, jak tłumaczyli dyplomaci, musiała sfinalizować procedury krajowe.

Teraz do Europejskiej Agencji Obrony, która będzie organizować wspólne przetargi, zostały wysłane skany dokumentów podpisanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na plan dostaw amunicji i wspólne zakupy Unia przeznaczy dwa miliardy euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Miliard otrzymają w ramach rekompensaty kraje, które ze swoich zapasów dostarczą Ukrainie pociski już teraz, natomiast drugi miliard będzie przekazany na grupowe zakupy. Polska będzie jednym z głównych beneficjentów tego programu, bo wśród kluczowych producentów amunicji, której teraz potrzebuje Ukraina, są polskie zakłady Dezamet należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W przyszłym tygodniu ma je odwiedzić unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton.

Podpisanie porozumienia Jest porozumienie ws. zakupów amunicji dla Ukrainy. Na razie bez Polski

Porozumienie ws. dostarczania amunicji Ukrainie

W poniedziałek siedemnaście krajów Unii Europejskiej i Norwegia zgodziły się na wspólne zamówienia amunicji, aby pomóc Ukrainie i uzupełnić własne zapasy- poinformowała unijna Europejska Agencja Obrony.

"Projekt otwiera drogę państwom członkowskim Unii Europejskiej i Norwegii podążać dwiema ścieżkami: dwuletnią, przyspieszoną z procedurą dotyczącą pocisków kalibru 155 mm i siedmioletnią: dotycząca pozyskania różnych rodzajów amunicji" - poinformowała agencja w oświadczeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kraje te podpisały projekt porozumienia, które określa m.in. zakres zamówień. Dokument ma być podstawą do rozpoczęcia rozmów z producentami amunicji w celu podpisania kontraktów.

Według informacji IAR, porozumienie podpisały: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia. Zamiar przystąpienia do porozumienia - jak podaje Europejska Agencja Obrony- zadeklarowało więcej państw członkowskich po zakończeniu procedur krajowych.

8.03.2023, Sztokholm, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (z prawej) i szef unijden dyplomacji Josep Borrell na spotkaniu unijnych ministrów obrony. Szef dyplomacji UE o wspólnych zakupach amunicji dla Ukrainy: Historyczna decyzja

Węgry nie zablokowały decyzji, ale chcą zwrotu pieniędzy

Istniało podejrzenie, że unijną decyzję będzie blokował Budapeszt. Ostatecznie nie zablokował zakupów, ale kontestuje decyzję. Szef węgierskiego MSZ powiedział na konferencji prasowej, że Węgry "nie będą dostarczać broni na tę wojnę". - My chcemy pokoju, dlatego nie weźmiemy udziału w tej akcji - mówił Péter Szijjártó.

Jak podaje "Dziennik", wkład Budapesztu w Europejski Instrument na rzecz Pokoju, z którego ma być kupowana amunicja, wynosi zaledwie 1 proc., czyli 10 mln euro. Mimo to Szijjártó zapowiedział, że będzie się domagał zwrotu tych pieniędzy. Miałyby zostać przeznaczone na wsparcie stabilizacji Bałkanów Zachodnich i zmniejszenie presji migracyjnej na tym odcinku. 

Więcej o: