Prezydent Finlandii podpisał ustawy dotyczące członkostwa kraju w NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö podpisał w czwartek ustawy dotyczące członkostwa kraju w NATO. Wcześniej parlament jednogłośnie przyjął propozycję przystąpienia do Sojuszu.

"Zatwierdziłem właśnie przyjęte przez parlament ustawy dotyczące członkostwa Finlandii w NATO. Finlandia jest gotowa do przystąpienia do sojuszu obronnego" - napisał na Twitterze prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

Finlandia, podobnie jak Szwecja, czeka na zgodę dwóch ostatnich członków Sojuszu - Turcji i Węgier, by w pełni stać się jego uczestnikiem.

Turcja już zapowiedziała, że poprze akcesję Finlandii i zainicjuje proces ratyfikacji w swoim parlamencie. Z kolei węgierski parlament będzie głosował nad ratyfikacją członkostwa Finlandii w przyszłym tygodniu - według zapowiedzi węgierskich parlamentarzystów z rządzącego FIDESZu ma stać się to w poniedziałek.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

Ankara twardo ws. Szwecji w NATO

Inaczej sprawa ma się ze Szwecją. Ankara twierdzi, że szwedzki rząd nie sprostał jej oczekiwaniom w sprawie wspierania Kurdów. Również Węgry do tej pory nie określiły daty głosowania nad wnioskiem Szwecji.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obecność Szwecji i Finlandii w NATO spowoduje, że Morze Bałtyckie stanie się prawie w całości wewnętrznym morzem Sojuszu. Z punktu widzenia Polski będzie to zwiększenie bezpieczeństwa naszej wschodniej i północnej granicy.

W Finlandii 1 marca parlament jednogłośnie przyjął propozycję przystąpienia Finlandii do NATO.

Więcej o: