USA. CDC ostrzega przed lekooporną bakterią w kroplach do oczu. 3 osoby zmarły, 8 straciło wzrok

Trzy osoby zmarły, osiem straciło wzrok, a cztery przeszły zabiegi chirurgicznego usunięcia gałek ocznych - to skutki infekcji rzadką lekoodporną bakterią, którą wykryto w kroplach do oczu. Jak dotąd zakażenie pałeczką ropy błękitnej wykryto u 68 pacjentów w 16 stanach.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydało aktualizację w związku z doniesieniami o epidemii infekcji związanych z kroplami do oczu, rozprzestrzeniającej się w Stanach Zjednoczonych. "W tej chwili CDC i FDA zalecają klinicystom i pacjentom zaprzestanie stosowania produktów EzriCare lub Delsam Pharma Artificial Tears w oczekiwaniu na dodatkowe wytyczne" - czytamy.

Zobacz wideo O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami? [NaZdrowie]

USA. Epidemia infekcji związanych z kroplami do oczu. Trzy osoby nie żyją

Na 14 marca zidentyfikowano 68 pacjentów z 16 stanów, u których potwierdzono zakażenia "rzadkim szczepem lekoopornej" pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Szczep ten nigdy wcześniej nie został wykryty w Stanach Zjednoczonych. Trzech pacjentów zmarło, ośmiu straciło wzrok, natomiast czterech przeszło chirurgiczne zabiegi usunięcia gałki ocznej. Wymazy były pobierane między innymi z plwociny, moczu, krwi, rogówki czy odbytu pacjentów między majem 2022 a lutym 2023 roku. U niektórych chorych próbki pobierano z więcej niż jednego miejsca. 

Większość z pacjentów przyznała, że stosowała nawilżające krople do oczu. Najczęściej wymienianym produktem był preparat EzriCare Artificial Tears. CDC przeprowadziło badania laboratoryjne otwartych buteleczek tych produktów. W wielu z nich wykryto obecność pałeczek ropy błękitnej. "Trwają testy nieotwartych butelek EzriCare Artificial Tears, aby pomóc w ocenie, czy podczas produkcji mogło dojść do zanieczyszczenia" - czytamy. 

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Okulistka znalazła 23 soczewki kontaktowe w oku pacjentki Pacjentka miała 23 soczewki kontaktowe w oku. Co rano zakładała nową parę

USA. Epidemia infekcji związanych z kroplami do oczu. CDC apeluje

CDC apeluje, by osoby, które stosowały sztuczne łzy EzriCare lub Delsam Pharma skontaktowały się ze swoim lekarzem w celu znalezienia alternatywnego sposobu leczenia. W przypadku uskarżania się na któryś z poniższych objawów, pacjenci powinni natychmiast udać się do lekarza:

  • żółta, zielona lub przezroczysta wydzielina z oka;
  • ból lub dyskomfort oka;
  • zaczerwienienie oka lub powieki;
  • uczucie ciała obcego w oku;
  • zwiększona wrażliwość na światło;
  • niewyraźne widzenie.

Jak przytacza CNN, jeden z przypadków dotyczy 72-letniej pacjentki, która "zaczęła zauważać niewyraźne widzenie w lewym oku". - Początkowo było to bezbolesne, ale według pacjentki i jej męża, pewnego ranka obudziła się i miała żółtą wydzielinę na poduszce. I wtedy zaczęła zauważać, że wygląd jej oka się zmienił - powiedział stacji dr Ahmed Omar, okulista z University Hospitals Cleveland Medical Center. Kobieta spędziła w szpitalu trzy tygodnie. Podawano jej antybiotyki dożylnie i miejscowo, przeszła także chirurgiczne usunięcie lewego oka. 

Pływanie w soczewkach może skończyć się infekcją Zasnął w soczewkach. Traci wzrok przez pasożyta, który żywi się jego okiem

Więcej o: