Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydało aktualizację w związku z doniesieniami o epidemii infekcji związanych z kroplami do oczu, rozprzestrzeniającej się w Stanach Zjednoczonych. "W tej chwili CDC i FDA zalecają klinicystom i pacjentom zaprzestanie stosowania produktów EzriCare lub Delsam Pharma Artificial Tears w oczekiwaniu na dodatkowe wytyczne" - czytamy.
Na 14 marca zidentyfikowano 68 pacjentów z 16 stanów, u których potwierdzono zakażenia "rzadkim szczepem lekoopornej" pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Szczep ten nigdy wcześniej nie został wykryty w Stanach Zjednoczonych. Trzech pacjentów zmarło, ośmiu straciło wzrok, natomiast czterech przeszło chirurgiczne zabiegi usunięcia gałki ocznej. Wymazy były pobierane między innymi z plwociny, moczu, krwi, rogówki czy odbytu pacjentów między majem 2022 a lutym 2023 roku. U niektórych chorych próbki pobierano z więcej niż jednego miejsca.
Większość z pacjentów przyznała, że stosowała nawilżające krople do oczu. Najczęściej wymienianym produktem był preparat EzriCare Artificial Tears. CDC przeprowadziło badania laboratoryjne otwartych buteleczek tych produktów. W wielu z nich wykryto obecność pałeczek ropy błękitnej. "Trwają testy nieotwartych butelek EzriCare Artificial Tears, aby pomóc w ocenie, czy podczas produkcji mogło dojść do zanieczyszczenia" - czytamy.
Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
CDC apeluje, by osoby, które stosowały sztuczne łzy EzriCare lub Delsam Pharma skontaktowały się ze swoim lekarzem w celu znalezienia alternatywnego sposobu leczenia. W przypadku uskarżania się na któryś z poniższych objawów, pacjenci powinni natychmiast udać się do lekarza:
Jak przytacza CNN, jeden z przypadków dotyczy 72-letniej pacjentki, która "zaczęła zauważać niewyraźne widzenie w lewym oku". - Początkowo było to bezbolesne, ale według pacjentki i jej męża, pewnego ranka obudziła się i miała żółtą wydzielinę na poduszce. I wtedy zaczęła zauważać, że wygląd jej oka się zmienił - powiedział stacji dr Ahmed Omar, okulista z University Hospitals Cleveland Medical Center. Kobieta spędziła w szpitalu trzy tygodnie. Podawano jej antybiotyki dożylnie i miejscowo, przeszła także chirurgiczne usunięcie lewego oka.