Szwecja. Parlament zatwierdził przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego

Parlament Szwecji zatwierdził w środę przystąpienie do NATO. Za wejściem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiedziała się zdecydowana większość parlamentarzystów.

Wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO muszą ratyfikować Turcja i Węgry. 

- Przystąpienie Szwecji do NATO jest historycznym wydarzeniem, które będzie miało poważne konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa. Szwecja będzie częścią kooperacji w zakresie bezpieczeństwa, z wiążącymi gwarancjami i wspólnym planowaniem kwestii dotyczących obronności - podkreślił cytowany przez aftonbladet.se Pål Jonson, szwedzki minister obrony.

Zobacz wideo Na jakim poziomie powinny utrzymać się stopy procentowe?

Parlament Szwecji za przystąpieniem do NATO

Za przystąpieniem do Sojuszu opowiedziało się 269 parlamentarzystów. 37 głosowało przeciwko. 43 osoby były nieobecne.

Szwecja i Finlandia rozpoczęły starania o przystąpienie do NATO po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Na szczycie Sojuszu w Madrycie w czerwcu ubiegłego roku oba kraje zostały formalnie zaproszone do członkostwa.

Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO Finlandia wkrótce stanie się członkiem NATO? Turcja daje zielone światło

Rozszerzeniu NATO sprzeciwiła się jednak Turcja, zarzucając krajom kandydatom wspieranie działaczy mniejszości kurdyjskiej. Ankara uznaje ich za terrorystów. W zeszłym tygodniu turecki prezydent Recep Erdogan zgodził się, aby jego kraj rozpoczął proces ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO. Trwają negocjacje w tej sprawie. 

Więcej o: