USA. W placówkach medycznych panoszy się zabójczy grzyb. CDC ostrzega: Jest odporny na leki

Amerykańska agencja CDC informuje o rosnącej liczbie przypadków występowania grzyba Candida auris w tamtejszych placówkach medycznych. Grzyb jest bardzo groźny dla chorych osób, w szczególności tych, które często przebywają w szpitalach. Co więcej, jest odporny na wiele środków do jego zwalczania.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC), agencja amerykańskiego rządu odpowiedzialna za monitoring chorób, w wydanym w poniedziałek komunikacie poinformowała o "rosnącym zagrożeniu" związanym z grzybem Candida auris.

Zobacz wideo Rzecznik PSL: Tusk mówi o jednej wielkiej wspólnej liście, a taka jest niemożliwa

Jak podkreślono, to grzyb oporny na środki przeciwdrobnoustrojowe. Przekazano, że w latach 2020-2021 "rozprzestrzeniał się w zastraszającym tempie w amerykańskich placówkach opieki zdrowotnej".

"Ogólnie rzecz biorąc, C. auris nie stanowi zagrożenia dla zdrowych ludzi. Ludzie, którzy są bardzo chorzy, korzystają z inwazyjnych urządzeń medycznych, długo lub często przebywają w placówkach opieki zdrowotnej, są narażeni na zwiększone ryzyko nabycia C. auris" - czytamy w komunikacie. 

Instytucja zaznaczyła, że grzyb może wywołać "ciężkie infekcje z dużą śmiertelnością".

CDC o grzybie Candida auris

Pierwsze zgłoszenie dotyczące Candida auris zarejestrowano za oceanem w 2016 r. Do końca 2021 r. odnotowano ponad 3,2 tys. infekcji i 7,4 tys. przypadków wykrycia grzyba (niepowodujących infekcji).

Z kolei tylko w ubiegłym roku zarejestrowano w USA łącznie 2377 przypadków klinicznych i 5754 przypadki przesiewowe, z czego najwięcej w Kalifornii, Newadzie, stanie Nowy Jork i na Florydzie. CDC zaznacza, że wzrosty mogą być związane też ze zwiększoną liczbą przeprowadzanych badań.

Grzyb-zombie z 'The Last of Us' istnieje naprawdę. W Polsce rośnie jego 'kuzyn' Grzyb z "The Last of Us" istnieje naprawdę. W Polsce rośnie jego kuzyn

Światowa Organizacja Zdrowia wskazała w ubiegłorocznym raporcie, że Candida auris jest szczególnie groźna zwłaszcza pacjentów w stanie krytycznym i pacjentów z obniżoną odpornością, takich jak m.in. pacjenci z nowotworami i oczekujący na przeszczep narządów.

WHO przypomina, że pierwsze przypadki wystąpienia tego grzyba miały miejsce w Korei Południowej w późnych latach 90.

Więcej o: