Nocny atak irańskich dronów na Kijów. Zagrożenie na terenie całego kraju

- Tej nocy kraj terrorystów ponownie wystrzelił swoje śmiercionośne drony w kierunku stolicy - powiedział Serhij Popko, szef Kijowskiej Administracji Wojskowej. Ukraińcy odparli atak rosyjskich maszyn i zestrzelili 16 z nich.
Zobacz wideo Prof. Legucka: Dużo się może zmienić, jak Ukraińcy podejmą skuteczną kontrofensywę

W raporcie sztabu wojskowego czytamy, że tej nocy Rosjanie przeprowadzili kolejny zmasowany atak z wykorzystaniem irańskich dronów typu Shahed-136. Syreny alarmowe zawyły w obwodach: kijowskim, czernihowskim, sumskim, żytomierskim, połtawskim i czerkaskim. 

- Wróg nie przestaje atakować Kijowa. Tej nocy kraj terrorystów ponownie wystrzelił swoje śmiercionośne drony w kierunku stolicy. Według wstępnych informacji były to irańskie drony Shahed - powiedział Serhij Popko, szef Kijowskiej Administracji Wojskowej.

Ukraińcy zestrzelili większość maszyn - 16 z 21 dronów. Popko podkreślił, że żaden z nich nie był w stanie dolecieć do ukraińskiej stolicy. - Wszystkie cele wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały zniszczone przez siły naszej obrony powietrznej - dodał.

W wyniku nocnego ataku za pomocą dronów zniszczony został internat przy szkole średniej w mieście Rzyszczów w obwodzie kijowskim (około 60 km od stolicy). Zginęło tam trzech cywilów, siedem osób zostało rannych. Trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza. Miejscowe władze poinformowały, że pod gruzami mogą znajdować się ludzie.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Australijski dron z tektury (zdj. ilustracyjne) Ukraińcy wykorzystują drony z kartonu. Dostarczają m.in. leki i amunicję

Najcięższe walki wciąż toczą się w Donbasie

Zagrożenie ostrzałem w ocenie ukraińskiego dowództwa utrzymuje się na terenie całego kraju. Ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły dziesięć ostrzałów rakietowych i 32 naloty. Ponadto 90 razy strzelały z wyrzutni rakietowych, bombardując także obiekty cywilne.

Najcięższe walki nadal toczą się w Donbasie. Zdaniem sztabu Rosja nie rezygnuje z zamiaru opanowania w całości obwodów ługańskiego i donieckiego. W tym celu prowadzi działania ofensywne w okolicach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki, Marjinki i Szachtarska. W ostatnim dniu we wschodniej część frontu jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy odparły 114 ataków nieprzyjaciela.

Obrońcy prowadzą kontrofensywę. W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie lotnictwo przeprowadziło sześć nalotów na obszary koncentracji Rosjan. Ukraińska artyleria ostrzelała magazyn amunicji wroga, dwa kompleksy rakietowe i stację radiolokacyjną, a obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 15 dronów różnych typów i dwie kierowane rakiety Kh-59.

Xi Jinping, Władimir Putin Ekspertki przyjrzały się gestom Xi Jinpinga i Putina. Co się okazało?

Więcej o: