Władimir Putin może zostać zatrzymany w 123 państwach świata. Kreml "zadba o jego bezpieczeństwo"

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, co zaskoczyło Kreml. Rosyjskie władze nie były przygotowane na taką sytuację i obawiają się o bezpieczeństwo Putina. Twierdzą również, że zakaz podróżowania może zepsuć wizerunek prezydenta w Rosji.

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Władimira Putina. Przywódca Rosji może teraz zostać zatrzymany w 123 krajach. Według niezależnego rosyjskiego portalu Meduza, administracja Kremla musi teraz "zadbać o bezpieczeństwo" Putina, co nie będzie proste, jeśli zdecyduje się na zagraniczną podróż.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Dużo się może zmienić, jak Ukraińcy podejmą skuteczną kontrofensywę

Rosja. Kreml jest zaskoczony decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego

Portal Meduza przekazuje, że według licznych źródeł, które kontaktują się z rosyjskimi władzami, administracja Kremla nie spodziewała się takiej decyzji MTK. Według nich ograniczenia, jakie na prezydenta nakłada wydana decyzja, mogą znacząco wpłynąć na jego wizerunek w oczach Rosjan. W 2023 roku, czyli w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w Rosji, władze planowały przedstawić Władimira Putina jako "wojownika przeciwko Zachodowi", a także jako "obrońcę krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki przed uciskiem kolonialnym" - informuje Meduza. Te zamierzenia będą teraz trudne do realizacji, ponieważ wtedy prezydent musiałby uczestniczyć w licznych podróżach zagranicznych, które obecnie są bardzo ograniczone. Kreml nie wie, jak "zapewnić bezpieczeństwo" prezydentowi w tych nowych okolicznościach.

- Ograniczenia dotyczące wizyt zagranicznych będą działać w przeciwnym kierunku. Przed wydaniem nakazu zagraniczne wyjazdy ( Władimira Putina - red.) były łączone z wyjazdami zagranicznych przywódców do Moskwy. Teraz nie będzie możliwe organizowanie spotkań z tą samą częstotliwością - nie można stale zapraszać wszystkich do siebie - podaje jedno z rosyjskich źródeł w rozmowie z Meduzą. Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa rosyjskie władze "są spokojne" i zamierzają "kontynuować swoją pracę" - podaje Meduza.

Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew Miedwiediew o nakazie aresztowania Putina. Dodał znaczącą emotkę

Rosja. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina

Międzynarodowy Trybunał Karny 17 marca wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Zarzuca mu się odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie od 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę. Sąd zarzuca rosyjskiemu przywódcy bezprawną deportację dzieci z okupowanych ukraińskich terenów do Rosji. Moskwa odpiera zarzuty.

Wśród 123 państw w których Władimir Putin może zostać zatrzymany, jest niewielu sojuszników Rosji. Wyjątkiem są bliskie i zależne od Rosji kraje, takie jak Tadżykistan, Mongolia czy Wenezuela.

Władimir Putin Kreml reaguje na nakaz aresztowania Putina: Oburzające i niedopuszczalne

Więcej o: