Węgry protestują ws. spotkania NATO-Ukraina. "To narusza jedność Sojuszu"

Minister spraw zagranicznych Węgier - w imieniu swojego rządu - wyraził zdecydowany sprzeciw wobec spotkania komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym. Rozmowy w tym formacie mają się odbyć 4 kwietnia, po kilkuletniej przerwie.

Węgry od kilku lat blokowały zwołanie komisji w ramach protestu przeciwko ukraińskiej polityce ochrony mniejszości narodowych, szczególnie zakarpackich Węgrów. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg tym razem jednak nie posłuchał węgierskiego weta.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Dużo się może zmienić, jak Ukraińcy podejmą skuteczną kontrofensywę

Węgry przeciwko zwołaniu komisji NATO-Ukraina. "Nie możemy nic zrobić"

- NATO postrzegamy jako wspólnotę wartości. Ta decyzja narusza jednak jedność Sojuszu. Jednocześnie nie możemy nic zrobić, tylko przyjąć do wiadomości decyzję sekretarza generalnego. Posiedzenie odbędzie się mimo stanowiska Węgier - powiedział po spotkaniu z sekretarzem generalnym Paktu Północnoatlantyckiego szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.

Igor Girkin (zdj. ilustracyjne) Kiedyś był sojusznikiem Kremla. Teraz zwrócił się do Putina: Zamknij się!

Ostatni raz spotkanie komisji NATO-Ukraina miało miejsce w 2019 roku. - To są ustalone ramy. Mamy mandat, by zwołać [komisję] - powiedział Stoltenberg cytowany przez AP. - Z szacunku wobec kwestii, które podnosiły Węgry, nie zwoływałem jej przez pewien czas, ale teraz będę kontynuował zebrania komisji NATO-Ukraina - zapowiedział. 

W Ukrainie mieszka około 120 tysięcy Węgrów, przede wszystkim na Zakarpaciu. Od 2015 roku rząd Viktora Orbána blokuje zbliżenie Ukrainy do NATO ze względu na niewystarczającą - zdaniem Budapesztu - ochronę mniejszości węgierskiej.

Węgierski rząd, razem z Turcją, blokuje również wejście Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Głosowanie parlamentu w tej sprawie jest ciągle przekładane.

Władimir Putin podczas spotkani z Xi Jinpingiem w Moskwie Władimir Putin z tańczącymi nogami i "martwą ręką" na spotkaniu z Xi [WIDEO]

Więcej o: