Rosyjski Komitet Śledczy odpowiada na nakaz aresztowania Putina. Wszczyna własne postępowanie

Rosyjski Komitet Śledczy poinformował o wszczęciu postępowania karnego przeciwko prokuratorowi oraz sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego. Decyzja ma związek z wydanym przez MTK nakazem aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Postępowanie karne Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej dotyczy prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Karima Ahmada Khana oraz sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego - Tomoko Akane, Rosaria Salvatore Aitalego i Sergia Gerardo Ugalde Godineza.

Zobacz wideo Mucha: Drażni mnie rozmowa o jednej liście opozycji

W opublikowanym w poniedziałek komunikacie Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ocenił, że decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego dotyczące nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzecznik praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej są "bezprawne".

Ponadto w ocenie Rosjan nie ma podstaw do pociągnięcia Putina i Lwowej-Biełowej do odpowiedzialności karnej, a "głowy państw korzystają z absolutnego immunitetu od jurysdykcji obcych państw".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosyjski Komitet Śledczy stoi na stanowisku, że Międzynarodowy Trybunał Karny chce "pociągnąć niewinną osobę do odpowiedzialności karnej" i "bezprawnie oskarża o popełnienie ciężkiego lub szczególnie ciężkiego przestępstwa", a celem takiego działania jest "skomplikowanie stosunków międzynarodowych".

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina

Przypomnijmy, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosję w Ukrainie. Moskwa zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Prezydent Rosji został oskarżony o udział w deportacji dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Uznano, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za proceder bezpośrednio lub pośrednio, z racji bycia przełożonym osób przeprowadzających deportacje. Z tego powodu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Bielowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.

Władimir Putin Międzynarodowy Trybunał Karny chce aresztować Władimira Putina. Jest nakaz

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Ahmad Khan, który wnioskował o wystawienie nakazu aresztowania Władimira Putina, oświadczył, że zebrał wystarczająco wiele dowodów, aby uznać rosyjskiego prezydenta za winnego przesiedlenia dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji. Prokurator podkreślił, że śledztwo, które prowadzi w tej sprawie, obejmuje okres od 2014 roku, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: