Xi Jinping z wizytą w Rosji. Putin słodził, jak mógł. "Trochę wam zazdrościmy"

Do Moskwy przybył w poniedziałek po południu przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. Polityk spotkał się na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - W ostatnich latach Chiny dokonały ogromnego skoku w rozwoju. Na całym świecie budzi to prawdziwe zainteresowanie - chwalił kraj swojego gościa rosyjski dyktator.

Xi Jinpinga powitali na lotnisku Wnukowo m.in. wicepremier Dmitrij Czernyszenko, ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui i inni urzędnicy.

Zobacz wideo Kto zyskuje na kłótniach na opozycji?

Jak relacjonuje agencja informacyjna Xinhua, "strona rosyjska zorganizowała na lotnisku wielkie powitanie". Orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe Chin i Rosji, a Xi Jinping dokonał przeglądu gwardii honorowej rosyjskich sił zbrojnych.

Kremlowski reżim wykorzystuje wizytę przywódcy Chin, aby pokazać Rosjanom, że Rosja nie jest osamotniona i odizolowana. Xi Jinpinga rosyjski dyktator i jego propagandyści nazywają "dobrym przyjacielem". Na trasie przejazdu chińskiego przywódcy ustawiono duże tablice z napisem "Gorąco witamy".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosja. Xi Jinping z wizytą w Moskwie

Oficjalne dwustronne rozmowy zaplanowane są na wtorek, jednak już w poniedziałek doszło do nieformalnego spotkania Władimira Putina i Xi Jinpinga na Kremlu.

- W ostatnich latach Chiny dokonały ogromnego skoku w rozwoju. Na całym świecie budzi to prawdziwe zainteresowanie, a nawet trochę wam zazdrościmy - mówił Putin podczas spotkania.

Xi Jinping i Władimir Putin. Xi Jinping leci do Moskwy. Władimir Putin pisze o "dobrym starym przyjacielu"

- Chiny stworzyły bardzo skuteczny system rozwoju gospodarki i wzmacniania państwa. Jest znacznie wydajniejszy niż w wielu innych krajach świata, to fakt oczywisty. Mechanizmy rynkowe w połączeniu z dość pewnym kursem politycznym przynoszą widoczne rezultaty - przekonywał prezydent Rosji.

Xi Jinping i Władimir Putin będą rozmawiać m.in. o realizacji chińskiego planu "uregulowania konfliktu" w Ukrainie. Już wcześniej dokument jako jednostronny, uwzględniający interesy agresora, skrytykował Kijów i zachodnie stolice. Niezależni komentatorzy podkreślają, że w trakcie chińsko-rosyjskich rozmów poruszona zostanie także kwestia pomocy wojskowej Pekinu dla Moskwy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: