Mołdawia zmieniła język urzędowy. Zacharowa nie kryje niezadowolenia. "Niech trzymają się logiki"

Rząd Mołdawii oficjalnie ogłosił, że język urzędowy w kraju został zmieniony z mołdawskiego na rumuński. Tę decyzję skrytykowała Maria Zacharowa. "Odrzucając język mołdawski, rząd Kiszyniowa podnosi kwestię przynależności do Besarabii" - skomentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

16 marca mołdawski parlament przyjął ustawę, według której językiem urzędowym jest rumuński. Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim tekstów legislacyjnych oraz konstytucji. W związku z tym, że do tej pory językiem państwowym był mołdawski, który opierał się na bazie alfabetu łacińskiego, konieczna będzie translacja. Mołdawię zamieszkuje ponad 2,7 mln mieszkańców, a ponad 80 procent z nich posługuje się rumuńskim jako językiem ojczystym.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Natalia Gavrilita, premierka Mołdawii, o ryzyku rozszerzenia wojny. Ostrzegawczo?

Mołdawia zmienia język urzędowy na rumuński

Ustawę dotyczącą zmiany języka przedstawiła prozachodnia rządząca Partia Akcja i Solidarność (PAS). Została ona zatwierdzona w pierwszym czytaniu na początku marca, a przyjęto ją 16 marca przy poparciu 58 na 101 prawodawców. Przedstawiciele prorosyjskiego Bloku Komunistów i Socjalistów (BCS) protestowali przeciwko ustawie. Podczas ostatniej sesji w parlamencie prezentowali transparenty krytykujące PAS. Na jednym z nich napisano "Język mołdawski jest matką, język rumuński jest córką" czy "Konstytucja Republiki Mołdowy: Mołdawia, Mołdawianie, sposób mołdawski" - przekazało Radio Wolna Europa. Liderzy BCS Władimir Woronin i Władimir Bolea powiadomili, że zaskarżą tę decyzję do Trybunału Konstytucyjnego.

Zmiana języka urzędowego to wielki krok dla Mołdawii, jako kandydata do Unii Europejskiej, aby zdystansować się od historycznych związków z Moskwą. "Konstytucja określa obecnie język narodowy jako mołdawski, ale deklaracja niepodległości Mołdawii od Związku Radzieckiego z 1991 r. stanowiła, że językiem urzędowym jest rumuński" - podaje Reuters. Partia PAS zaproponowała więc projekt ustawy, która miała dopasować konstytucję do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r. Zgodnie z nim deklaracja niepodległości ma zawsze pierwszeństwo przed konstytucją.

Język rumuński jest preferowany przez osoby, które chcą bliższych relacji z Rumunią, która jest członkiem NATO i Unii Europejskiej. Mołdawia i Rumunia mają wspólną kulturę, język oraz historię, a wschodni region Rumunii jest też nazywany Mołdawią. "Większość Mołdawii została zaanektowana przez carską Rosję w 1812 roku i była częścią imperium rosyjskiego pod nazwą Besarabia do końca I wojny światowej, kiedy to zagłosowano za zjednoczeniem z Rumunią. Została ponownie zaanektowana przez Moskwę i przekształcona w republikę radziecką pod koniec II wojny światowej, zanim ogłosił niepodległość w 1991 r. po upadku Związku Radzieckiego" - informuje Radio Wolna Europa.

Według wielu Mołdawian zmiana języka to możliwość "naprawienia tego, co uważają za zło, kiedy Związek Radziecki próbował narzucić pojęcie języka mołdawskiego pisanego cyrylicą w celu wzmocnienia mołdawskiej tożsamości" - podaje Reuters.

Władimir PutinTak Rosja chce podporządkować sobie Mołdawię. Ujawniono dokument

Mołdawia zmieniła język urzędowy. Maria Zacharowa skrytykowała tę decyzję rządu

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, przekazała na kanale Telegram, że decyzja zmiany języka narzuca pytania o integralność terytorialną Mołdawii. "Odrzucając język mołdawski, obecna władza w Kiszyniowie stawia pytanie: do kogo należy teraz Besarabia. Teraz język mołdawski, paradoksalnie, został oficjalnie zachowany tylko w Naddniestrzu. Jeśli chcą przepisać nazwę języka, to niech trzymają się logiki historycznej i nazywają język rumuński mołdawskim, a nie odwrotnie" - napisała Zacharowa.

Zwróciła też uwagę na historię języka. "W językoznawstwie historycznym od dawna panuje zgoda, co do języków mołdawskiego i rumuńskiego. Są rzeczywiście podobne, ale są to różne dialekty. Mołdawski to starożytny język Mołdawian, wspominany w pracach z XVII wieku" - napisała Zacharowa. "Sam język rumuński ukształtował się dopiero pod koniec XVIII wieku. Co więcej, mołdawski, jako język współczesnej państwowości, jest ograniczonym symbolem samoidentyfikacji mieszkańców Mołdawii, ukształtowanej we współczesnych granicach w 1940 roku" - dodała.

Mołdawia. Wiec zwolenników prorosyjskiej i antyzachodniej Partii SorInstytut Badań nad Wojną: Rosjanie mogą planować przewrót w Mołdawii

Więcej o: