Kobietę z Australii mogło zabić podniesienie muszelki. Ukąsiła ją najbardziej jadowita ośmiornica świata

30-latka spędzała czas na plaży Chinamans w Sydney. Beztroski odpoczynek mógł zamienić się w tragedię z błahego pozornie powodu - kobieta postanowiła podnieść jedną z muszelek. Nie wiedziała, że kryje się w niej najbardziej jadowita ośmiornica świata. Choć doszło do ukąszenia, lekarze zdołali uratować życie kobiety.

Jak opisuje portal theaustralian.com.au, do zdarzenia doszło na plaży Chinamans w Mosman, miejscowości stanowiącej część aglomeracji Sydney. W czwartek 16 marca, ok. godziny 14:45 lokalnego czasu, 30-latka została dwukrotnie ukąszona w brzuch przez ośmiornicę z gatunku Hapalochlaena, przez co znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Zobacz wideo Co zrobić, gdy ukąsi cię żmija zygzakowata?

30-latka podniosła muszlę na plaży w Australii. Ukąsiła ją jadowita ośmiornica

- Pacjentka odczuwała ból w okolicy miejsca ukąszenia, więc ratownicy medyczni zastosowali ucisk i zimny kompres. Następnie zabrali ją do szpitala w celu monitorowania i leczenia pod kątem dalszych objawów - powiedział Christian Holmes, jeden z ratowników miejscowego pogotowia. Kobieta w stabilnym stanie została przewieziona do Royal North Shore Hospital.

Holmes dodał, że interwencje spowodowane ukąszeniem ośmiornic z gatunku Hapalochlaena są rzadkością, ale gdy już do nich dojdzie, stanowią poważne wyzwanie dla ratowników, ponieważ zwierzęta te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Kobieta ugryziona przez komaraDomowe sposoby na ugryzienie komara. Jeden produkt złagodzi świąd

Hapalochlaena - niepozorna i śmiertelnie niebezpieczna. To najbardziej jadowita ośmiornica świata

Jak możemy przeczytać na stronie myanimals.com, Hapalochlaena jest nazywana również ośmiornicą niebiesko-pierścieniową, co ma związek z charakterystyczną pigmentacją zwierzęcia. Gatunek ten występuje m.in. w Japonii i Australii, zamieszkując płytkie wody małych raf koralowych lub skalne baseny. Choć Hapalochlaena posiada niewielkie rozmiary, dysponuje zarazem śmiertelną bronią - jadem zawierającym ponad 10 związków chemicznych, w tym tetrodotoksynę, która blokuje kanały sodowe i wywołuje paraliż ruchowy.

Hapalochlaena dysponuje taką ilością jadu, która byłaby w stanie zabić 26 dorosłych ludzi. Do tej pory nie poznano antidotum na jad Hapalochlaeny, co czyni tę najbardziej jadowitą ośmiornicę świata szczególnie niebezpieczną.

Wyspy mrówekWysepki niebezpiecznych mrówek pływają po mieście. Ich ugryzienie jest jak przypalanie żywym ogniem [wideo]

Więcej o: