Spektakularne uderzenie Ukraińców. Zniszczyli bazę Rosjan 100 km za linią frontu

Ukraińcy uderzyli aż 100 km za linią frontu i zniszczyli rosyjską bazę wojskową, w której zginęło kilkudziesięciu żołnierzy - przekazuje przedstawiciel Ukrainy w radzie obwodu chersońskiego. - Jeśli to prawda, byłby to pierwszy ukraiński atak przeprowadzony tak daleko za linią działań wojennych - uważa Euromaidan Press.

Ukraińska armia prawdopodobnie przeprowadziła uderzenie rakietowe prawie 100 km w głąb rosyjskiej obrony, niszcząc rosyjską bazę wraz ze sprzętem i personelem - powiedział przedstawiciel Ukrainy w radzie obwodu chersońskiego Serhij Khlan, którego cytuje Euromaidan Press.

Wieś Nowotrojićke, gdzie spadły rakiety, leży niedaleko od miasta Geniczesk w obwodzie chersońskim. Od lutego zeszłego roku miejscowość jest okupowana przez Rosjan. Według informacji Serhija Khlana w ataku z ginęło 90 Rosjan.

Zobacz wideo Odważna decyzja rządu! Duda: Wysyłamy myśliwce MiG-29 do Ukrainy

Jak dotąd nie ma potwierdzenia tej operacji na nagraniach wideo, nie ma też zdjęć. Jednak, jeśli to prawda, byłby to pierwszy ukraiński atak przeprowadzony tak daleko za linią frontu - zauważa Euromaidan Press. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Białe Wilki" zniszczyły 11 celów, w tym 10 czołgów

Ponadto ukraiński oddział specjalny "Białe Wilki" jednej nocy zniszczył aż 11 celów, z czego 10 stanowiły czołgi.

"Dziewięć czy dziesięć? Dziesięć. Tyle rosyjskich czołgów zniszczyły siły specjalne SBU 'Białe Wilki' tylko jednej nocy" - napisała na Twitterze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Ponadto zniszczono transporter opancerzony wroga.  

Ukraiński oddział 'Białe Wilki' zniszczył 10 czołgów jednej nocyImponująca akcja Ukraińców. "Białe Wilki" zniszczyły 10 czołgów [WIDEO]

Rosja straciła już ponad tysiąc czołgów

Rosja straciła co najmniej połowę z floty 3 tys. czołgów, które wysłała do Ukrainy - informował na początku lutego telewizja CNN powołując na Oryx, grupę zajmująca się białym wywiadem. Wówczas udało się zidentyfikować 1 tys. zniszczonych czołgów. Kolejne 544 zostały przejęte przez Ukraińców.

Jeden z analityków Oryx zaznacza jednak, że choć grupa zdołała potwierdzić 1 tys. zniszczonych maszyn, w rzeczywistości ich liczba mogła dobić już do 2 tys. 

Putin w MariupoluMedia: Putin w ukraińskim Mariupolu. Zwiedzał teatr, gdzie Rosjanie dokonali masakry

Wojna w Ukrainie - sytuacja na froncie

Mimo znacznych strat Rosjanie kontynuują próby przełamania ukraińskiej obrony w obwodach donieckim i ługańskim. Sztab Generalny Ukrainy informuje, że najcięższe walki toczą się w okolicy Łymańska, Bachmutu, Awdijiwki, Marinki i Szachtaru. W ciągu minionego dnia obrońcy odparli 83 ataki na tym obszarze frontu. Centrum walk pozostaje Bachmut.

W ubiegłym dniu wojska rosyjskie prowadziły intensywny ostrzał osiedli i infrastruktury cywilnej. Przeprowadzili 16 bombardowań lotniczych, 99 ostrzałów z artylerii rakietowej i 11 uderzeń z użyciem rakiet kierowanych. 4 rakiety spadły na Zaporoże, niszcząc obiekty infrastruktury miejskiej.

W tym czasie ukraińskie lotnictwo zbombardowało 10 zgrupowań rosyjskich żołnierzy i sprzętu, a artyleria uderzyła w siedem rejonów koncentracji sił nieprzyjaciela.

Więcej o: