W okupowanym Mariupolu Putin objechał kilka dzielnic miasta, robiąc przystanki i rozmawiając z mieszkańcami. W dzielnicy Newski, na zaproszenie jednej z rosyjskich rodzin, prezydent udał się do ich domu - informuje TASS.
Prezydent Rosji miał zapoznać się także z pracami budowlanymi i renowacyjnymi, które Rosjanie przeprowadzają w mieście.
W internecie pojawiły się filmy i zdjęcie rzekomo z wizyty, jednak takich materiałów nie ma na oficjalnych stronach Kremla czy rosyjskich ministerstw.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
"W szczególności chodziło o budowę nowych osiedli mieszkaniowych, obiektów socjalnych i oświatowych, infrastruktury mieszkaniowej i usług komunalnych, placówek medycznych" - poinformował serwis prasowy Kremla, który cytuje Interfax.
Wśród przystanków Putina był m.in. Teatr Dramatyczny w Mariupolu. 16 marca 2022 r. Rosjanie zbombardowali budynek, gdy w środku chroniło się kilkaset osób. Na chodniku przed i za teatrem wymalowane zostało wtedy słowo "Dzieci" w języku rosyjskim. Chodziło o to, żeby Rosjanie nie zbombardowali schronu (jakim stał się wtedy budynek), w którym znajdowali się też najmłodsi mieszkańcy miasta. Zginąć mogło nawet 600 osób.
W sobotę Władimir Putin odwiedził okupowany Krym, gdzie zwiedzał Szkołę Artystyczną i Centrum Dziecięce Korsun w Sewastopolu koło Tauryckiego Chersonezu.
Razem z rosyjskim gubernatorem miasta Michałem Razwożajewem rosyjski prezydent wziął udział w otwarciu obiektów kulturalnych. Putinowi towarzyszył także metropolita pskowski Tichon.
18 marca przypadała 9. rocznica aneksji Krymu. W 2014 roku - dwa dni po przeprowadzeniu nielegalnego referendum - Rosja ogłosiła inkorporację półwyspu.
Rosjanie dopuścili się na Ukrainie zbrodni wojennych i powinni za to zostać pociągnięci do odpowiedzialności - takie wnioski znalazły się w opublikowanym z sobotę raporcie komisji dochodzeniowej Rady Praw Człowieka ONZ. Członkowie komisji przesłuchali 348 kobiet i 247 mężczyzn w 56 ukraińskich miejscowościach.
W raporcie jako zbrodnie wojenne wymieniono między innymi: ataki na cywilną infrastrukturę, zabójstwa, tortury, gwałty, przetrzymywanie cywilów w niewoli i deportację dzieci. Członkowie komisji, oprócz przesłuchania świadków, przeprowadzili oględziny zbiorowych grobów i miejsc kaźni, a także analizę fotografii z urządzeń mobilnych, sieci internetowej oraz zdjęć satelitarnych.
Rada Praw Człowieka za atak terrorystyczny armii rosyjskiej uznała zbombardowanie 16 marca 2022 roku budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu oznaczonego widocznym z powietrza napisem "Dzieci". Drugim atakiem terrorystycznym był ostrzał dworca kolejowego w Kramatorsku.
Według danych ONZ, dotyczących tylko udokumentowanych przypadków, na terenie Ukrainy zginęło 8 tysięcy cywilów, a 13 tysięcy zostało rannych. Jednocześnie komisja dochodzeniowa Rady Praw Człowieka zaznaczyła, że jest to tylko część ofiar rosyjskiej agresji.