Media: Putin odwiedził ukraiński Mariupol. Zwiedzał Teatr Dramatyczny, gdzie Rosjanie dokonali masakry

Władimir Putin przyleciał do Mariupola helikopterem z "wizytą roboczą" - informuje rosyjska agencja Interfax. Prezydent miał zapoznać się z pracami budowlanymi i renowacyjnymi, które Rosjanie przeprowadzają w okupowanym przez nich ukraińskim mieście. Podczas przejazdu ulicami Putin rozmawiał też z mieszkańcami.

W okupowanym Mariupolu Putin objechał kilka dzielnic miasta, robiąc przystanki i rozmawiając z mieszkańcami. W dzielnicy Newski, na zaproszenie jednej z rosyjskich rodzin, prezydent udał się do ich domu - informuje TASS. 

Prezydent Rosji miał zapoznać się także z pracami budowlanymi i renowacyjnymi, które Rosjanie przeprowadzają w mieście. 

W internecie pojawiły się filmy i zdjęcie rzekomo z wizyty, jednak takich materiałów nie ma na oficjalnych stronach Kremla czy rosyjskich ministerstw.

Zobacz wideo Łukasiewicz: Jesteśmy państwem frontowym - musimy się spodziewać takich działań, jak szpiegostwo Rosji

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

 "W szczególności chodziło o budowę nowych osiedli mieszkaniowych, obiektów socjalnych i oświatowych, infrastruktury mieszkaniowej i usług komunalnych, placówek medycznych" - poinformował serwis prasowy Kremla, który cytuje Interfax.

Wśród przystanków Putina był m.in. Teatr Dramatyczny w Mariupolu. 16 marca 2022 r. Rosjanie zbombardowali budynek, gdy w środku chroniło się kilkaset osób. Na chodniku przed i za teatrem wymalowane zostało wtedy słowo "Dzieci" w języku rosyjskim. Chodziło o to, żeby Rosjanie nie zbombardowali schronu (jakim stał się wtedy budynek), w którym znajdowali się też najmłodsi mieszkańcy miasta. Zginąć mogło nawet 600 osób.

Władimir Putin odwiedził okupowany przez Rosjan Krym. Otworzył obiekty kulturalne  

W sobotę Władimir Putin odwiedził okupowany Krym, gdzie zwiedzał Szkołę Artystyczną i Centrum Dziecięce Korsun w Sewastopolu koło Tauryckiego Chersonezu. 

Razem z rosyjskim gubernatorem miasta Michałem Razwożajewem rosyjski prezydent wziął udział w otwarciu obiektów kulturalnych. Putinowi towarzyszył także metropolita pskowski Tichon.

Władimir Putin przyleciał na okupowany KrymWładimir Putin przyleciał na okupowany przez Rosję Krym

18 marca przypadała 9. rocznica aneksji Krymu. W 2014 roku - dwa dni po przeprowadzeniu nielegalnego referendum - Rosja ogłosiła inkorporację półwyspu.  

ONZ oskarża Rosjan o terroryzm na Ukrainie. Chodzi o Mariupol i Kramatorsk

Rosjanie dopuścili się na Ukrainie zbrodni wojennych i powinni za to zostać pociągnięci do odpowiedzialności - takie wnioski znalazły się w opublikowanym z sobotę raporcie komisji dochodzeniowej Rady Praw Człowieka ONZ. Członkowie komisji przesłuchali 348 kobiet i 247 mężczyzn w 56 ukraińskich miejscowościach.

W raporcie jako zbrodnie wojenne wymieniono między innymi: ataki na cywilną infrastrukturę, zabójstwa, tortury, gwałty, przetrzymywanie cywilów w niewoli i deportację dzieci. Członkowie komisji, oprócz przesłuchania świadków, przeprowadzili oględziny zbiorowych grobów i miejsc kaźni, a także analizę fotografii z urządzeń mobilnych, sieci internetowej oraz zdjęć satelitarnych.

Ukraiński oddział 'Białe Wilki' zniszczył 10 czołgów jednej nocyImponująca akcja Ukraińców. "Białe Wilki" zniszczyły 10 czołgów [WIDEO]

Rada Praw Człowieka za atak terrorystyczny armii rosyjskiej uznała zbombardowanie 16 marca 2022 roku budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu oznaczonego widocznym z powietrza napisem "Dzieci". Drugim atakiem terrorystycznym był ostrzał dworca kolejowego w Kramatorsku.

Według danych ONZ, dotyczących tylko udokumentowanych przypadków, na terenie Ukrainy zginęło 8 tysięcy cywilów, a 13 tysięcy zostało rannych. Jednocześnie komisja dochodzeniowa Rady Praw Człowieka zaznaczyła, że jest to tylko część ofiar rosyjskiej agresji.

Więcej o: