Władimir Putin przyleciał na okupowany przez Rosję Krym

Władimir Putin przyleciał na Krym, gdzie odwiedził Szkołę Artystyczną i Centrum Dziecięce Korsun w Sewastopolu koło Tauryckiego Chersonezu. Ma także wziąć udział w otwarciu ważnego obiektu kulturowo-historycznego - informuje TASS.

Serwis vesti.ru. opublikował materiał filmowy z wizyty Putina. Prezydent Rosji w Sewastopolu został oprowadzony przez włodarza miasta Michaiła Razwożajewa po Szkole Artystycznej. Zobaczył także Centrum Dziecięce "Korsun" w pobliżu Tauryckiego Chersonezu.

Jak zapowiedział wcześniej sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, głowa państwa powinna wziąć udział w otwarciu ważnego kulturowo i historycznie obiektu - podaje TASS.

Dziś przypada 9 rocznica aneksji Krymu. 18 marca 2014 roku, dwa dni po przeprowadzeniu nielegalnego referendum, Rosja ogłosiła inkorporację półwyspu. 

Rosyjski pocisk trafił w busa polskich wolontariuszy, którzy przywieźli pomoc humanitarną do Czasiwego JaruUkraina. Ostrzał samochodu wolontariuszy. Ranny Polak w szpitalu

Mija 8 lat od aneksji Krymu przez Rosję

Aneksja Krymu i wywołana przez Moskwę w kwietniu 2014 roku prorosyjska rebelia w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Pełnowymiarową inwazję Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku.

Moskwa do zagarnięcia Krymu wykorzystała miejscowych separatystów, których wsparła wysyłając wojska powietrznodesantowe i prokremlowskich nacjonalistów. 16 marca 2014 roku, pod lufami rosyjskich karabinów, odbyło się nielegalne referendum. 17 marca na podstawie sfałszowanych wyników lokalni separatyści ogłosili niepodległość Republiki Krym, a 18 marca Władimir Putin podpisał z separatystami traktat inkorporacyjny o włączeniu półwyspu do Rosji.

Awantura na spotkaniu z Tuskiem w BytomiuAwantura na spotkaniu z Tuskiem w Bytomiu. "Zamknij się'', "Łobuzie ty!"

W kolejnych dniach dwie izby rosyjskiego parlamentu przyjęły odpowiednie poprawki do konstytucji Federacji Rosyjskiej i 21 marca Władimir Putin ratyfikował podpisany wcześniej traktat o włączeniu Krymu do Rosji.

W ciągu 9 lat aneksji Rosja rozmieściła na Krymie tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt wojskowy, łącznie z systemami rakiet zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Jednocześnie na masową skalę trwają prześladowania przeciwników aneksji, głównie Tatarów Krymskich.

Więcej o: