Biden o nakazie aresztowania Putina: Popełnił zbrodnie. Jest też reakcja Zełenskiego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ocenił, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jest uzasadniona. - To historyczna decyzja, która oznacza początek historycznej odpowiedzialności - stwierdził natomiast ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej. Oboje są oskarżeni o zbrodnie wojenne na Ukrainie polegające na nielegalnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy i wywożenie ich do Rosji.

Moskwa już zaprzeczyła zarzutom i potępiła nakazy, nazywając je "oburzającymi". Jak podaje BBC, jest wysoce nieprawdopodobne, aby cokolwiek wyniknęło z tego posunięcia, ponieważ MTK nie ma uprawnień do aresztowania podejrzanych bez współpracy rządu danego kraju. 

Pomnik rosyjskiej grabieży. LwówRosyjscy żołnierze kradną bez opamiętania. "Ziemianki są wyłożone dywanami"

"Może to jednak wpłynąć na Putina w inny sposób, na przykład oznacza to brak możliwości podróżowania za granicę. Teraz może zostać aresztowany, jeśli postawi stopę w którymkolwiek ze 123 państw członkowskich Trybunału" - czytamy w serwisie.

Zobacz wideo Łukasiewicz: Rosjanie mogą wyczerpać swoją inicjatywę

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównie Gazeta.pl

Polska i USA popierają decyzję MTK. Biden: Zdecydowanie popełnił zbrodnie wojenne

Decyzję pochwaliło m.in. polskie MSZ. Łukasz Jasina przekazał, że "decyzja jest pierwszym zdecydowanym krokiem formalnym Trybunału zmierzającym w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji i wpisuje się w szersze wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz rozliczenia rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie".

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział z kolei, iż decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jest uzasadniona. - Zdecydowanie popełnił zbrodnie wojenne - przekazał.

Zdaniem Bidena, chociaż sąd nie ma wpływu również w USA, to wydanie nakazu "stanowi bardzo mocny punkt". 

Wcześniej Biały Dom w oświadczeniu napisał, że popiera pociąganie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych.

Zełenski: Początek historycznej odpowiedzialności

Także Wołodymyr Zełenski w najnowszym komunikacie odniósł się do decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego. - To historyczna decyzja, od której rozpocznie się historyczna odpowiedzialność - czytamy we wpisie ukraińskiego przywódcy.

"Szef państwa terrorystycznego i kolejny rosyjski urzędnik oficjalnie stali się podejrzanymi o zbrodnię wojenną. Deportacja ukraińskich dzieci - nielegalny transfer tysięcy naszych dzieci na terytorium państwa terrorystycznego. Niemożliwe byłoby popełnienie takiej operacji przestępczej bez rozkazu najwyższego przywódcy państwa terrorystycznego" - uważa ukraiński prezydent.

Jak dodaje, wiele dzieci zostało oddzielonych od rodzin, pozbawionych ich możliwości kontaktu z krewnymi. Są ukrywane na terytorium Rosji i przenoszone w odległe regiony. Podkreśla, że wszystko to jest "oczywistą państwową polityką Rosji, państwowymi decyzjami i państwowym złem, które zaczyna się właśnie od najwyższego urzędnika tego państwa".

Zełenski wyraził uznanie dla zespołu prokuratora Karima Khana i Międzynarodowego Trybunału Karnego, a także dla wszystkich na świecie, którzy pomagają Ukrainie w walce o sprawiedliwość. "Jestem wdzięczny za uczciwość i chęć, by naprawdę postawić przed sądem tych, którzy są winni" - pisał.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na Targach AgrotechKowalczyk ewakuowany na Targach Agrotech. "Spieprzaj dziadu" [WIDEO]

"Chwała wszystkim, którzy teraz walczą o Ukrainę! Chwała wszystkim, którzy pomagają nam chronić naszych ludzi!" - podsumował.

MTK wydał nakaz aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej

Międzynarodowy Trybunał Karny opublikował na swoich stronach internetowych uzasadnienie decyzji, a także oświadczenie wideo prezydenta Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotra Hofmańskiego. - Jest zabronione międzynarodowym prawem wywożenie przez okupujące władze cywilów z miejsca zamieszkania w inne rejony. Dzieci mają zapewnioną specjalną ochronę w ramach Konwencji Genewskiej - podkreślił Piotr Hofmański.

Władimir PutinCo się stanie z Putinem, jeśli Rosja przegra wojnę? Były dyplomata ujawnia

Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury w sprawie nakazu aresztowania. Uznali, że zarzuty są wiarygodne i że istnieją uzasadnione powody, aby sądzić, że Putin ponosi odpowiedzialność karną za te zbrodnie."Za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi lub za pośrednictwem innych osób oraz za brak właściwiej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili się ich popełnienia" - napisano w uzasadnieniu.

Także w przypadku Lwowej-Biełowej uznano, że ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za zbrodnie popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi, lub za pośrednictwem innych osób.

Więcej o: