Kreml błyskawicznie reaguje na nakaz aresztowania Putina. "Oburzające i niedopuszczalne"

Kreml zareagował już na nakaz aresztowania Władimira Putina, który wydał Międzynarodowy Trybunał Karny. - Uważamy to za oburzające i niedopuszczalne. Rosja nie uznaje jurysdykcji tego sądu - powiedział Dmitrij Pieskow.
Zobacz wideo Łukasiewicz: Rosjanie mogą wyczerpać swoją inicjatywę

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej komisarz ds. dzieci Marii Lwowej-Biełowej. Oboje są oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie. Chodzi o nielegalne deportacje dzieci z okupowanych terenów i wywożenie ich do Rosji. 

Na nakaz MTK zareagował już Kreml. - Samo postawienie tej kwestii uważamy za oburzające i niedopuszczalne. Rosja, podobnie jak wiele państw, nie uznaje jurysdykcji tego sądu, w związku z czym wszelkie decyzje tego rodzaju z punktu widzenia prawa są dla Federacji Rosyjskiej nieważne  - powiedział Dmitrij Pieskow.

*Matka opowiada historię rozstrzelanego syna. "Sasza jakby wyczuł, co go czeka"

Również rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że Rosja nie uznaje jurysdykcji MTK.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir PutinMiędzynarodowy Trybunał Karny chce aresztować Władimira Putina. Jest nakaz

MTK wydał nakaz aresztowania Putina

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny opublikował na swoich stronach internetowych uzasadnienie decyzji, a także oświadczenie wideo prezesa MTK Piotra Hofmańskiego. - Jest zabronione międzynarodowym prawem wywożenie przez okupujące władze cywilów z miejsca zamieszkania w inne rejony. Dzieci mają zapewnioną specjalną ochronę w ramach Konwencji Genewskiej - podkreślił.

Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury w sprawie nakazu aresztowania. Uznali, że zarzuty są wiarygodne i że istnieją uzasadnione powody, aby sądzić, że Putin ponosi odpowiedzialność karną za te zbrodnie. "Za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi lub za pośrednictwem innych osób oraz za brak właściwiej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili się ich popełnienia" - napisano w uzasadnieniu.

Także w przypadku Lwowej-Biełowej uznano, że ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za zbrodnie popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi lub za pośrednictwem innych osób.

"Kluczem jest w tej sprawie to, żeby Putin realnie trafił na ławę oskarżonych"

Wcześniej o możliwości wydania nakazu aresztowania Władimira Putina i postawieniu rosyjskiego dyktatora przed sądem za zbrodnie wojenne mówił Polskiemu Radiu prawnik Tomasz Lachowski specjalizujący się w prawie międzynarodowym:

- Kluczem jest w tej sprawie to, żeby Putin realnie trafił na ławę oskarżonych, chociaż nie będzie to proste - stwierdził.

W ocenie części prawników decyzja haskiego trybunału jest ważnym sygnałem dla rosyjskich elit, że każdego zbrodniarza dosięgnie kara.

Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału KarnegoO decyzji MTK ws. Putina poinformował Polak. Kim jest Piotr Hofmański?

Więcej o: