O decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego ws. Putina poinformował Polak. Kim jest Piotr Hofmański?

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Informację o tej decyzji przekazał Piotr Hofmański. Polski sędzia od 2021 roku jest prezesem MTK.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosję na Ukrainie. Trybunał wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Bielowej, rosyjskiej sekretarz do spraw dzieci

Zobacz wideo Łukasiewicz: Jesteśmy państwem frontowym - musimy się spodziewać takich działań, jak szpiegostwo Rosji

O decyzji MTK poinformował Piotr Hofmański. Polski sędzia od dwóch lat stoi na czele Trybunału. - Dzisiaj, 17 marca 2023 roku, Międzynarodowy Trybunał Karny, skierował dwa nakazy aresztowania w związku z sytuacją w Ukrainie - przekazał Hofmański. Prezes Trybunału w Hadze wyjaśnił, że chodzi o zbrodnie wojenne polegające na deportacjach cywilów. - Zakazanym jest przez międzynarodowe prawo, by siły okupacyjne transportowały cywilów z terenów, gdzie żyją, na inne ziemie. Dzieci są pod szczególną ochroną konwencji genewskiej - mówił prezes MTK. Hofmański na konferencji podkreślił, że wykonanie nakazów aresztowania "zależy do współpracy międzynarodowej".

Kim jest Piotr Hofmański?

Piotr Hofmański na prezesa MTK został wybrany w marcu 2021 roku na posiedzeniu plenarnym. Jego kadencja trwa trzy lata. - Jestem bardzo zaszczycony tym, że mogę pełnić funkcję nowego prezesa MTK wraz z dwoma wiceprzewodniczącymi. Szczególnie cieszę się, że robię to jako pierwszy prezes MTK pochodzący z grupy państw Europy Wschodniej. Trybunał stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, a najlepszym sposobem na sprostanie tym wyzwaniom jest ponowne skupienie się na robieniu wszystkiego, co w naszej mocy, aby wymierzyć sprawiedliwość - mówił po wyborze sędzia Hofmański.

*Matka opowiada historię rozstrzelanego syna. "Sasza jakby wyczuł, co go czeka"

"Jeden z największych sukcesów w polskim świecie prawniczym" - tak objęcie stanowiska przez Polaka komentował ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Władimir PutinMiędzynarodowy Trybunał Karny chce aresztować Władimira Putina. Jest nakaz

Piotr Hofmański jest profesorem prawa, był wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1996-2015 był sędzią Sądu Najwyższego Izby Karnej. Pełnił też funkcję rzecznika prasowego Sądu Najwyższego. Jest autorem i współautorem ok. 300 publikacji naukowych, w tym obszernego komentarza do kodeksu postępowania karnego. W 2014 roku został wybrany na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze na kadencję 2015–2024, tym samym został pierwszym Polakiem w historii tej instytucji, działającej od 2002 roku.

Dmitrij PieskowPolska przekaże MiGi-29 Ukrainie. Jest odpowiedź Kremla

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina

W piątek prezydent Rosji został oskarżony o udział w deportacji dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Uznano, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za proceder bezpośrednio lub pośrednio, z racji bycia przełożonym osób przeprowadzających deportacje. Dlatego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Bielowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.

Więcej o: