Doradca Putina zdradza szczegóły wizyty Xi Jinpinga w Moskwie. "Podpiszą ważne dokumenty"

W czasie wizyty w Moskwie Xi Jinping i Władimir Putin podpiszą dwa oświadczenia - poinformował doradca rosyjskiego dyktatora Jurij Uszakow. Przywódcy Chin i Rosji mają również rozmawiać o wojnie w Ukrainie.
Zobacz wideo Łukasiewicz: Rosjanie mogą wyczerpać swoją inicjatywę

W przyszłym tygodniu Xi Jinping odwiedzi Moskwę. Będzie to pierwsza od czterech lat wizyta chińskiego przywódcy w Rosji. Chiny nadal oficjalnie pozostają neutralne wobec wojny w Ukrainie, jednak bliskie kontakty z rosyjskim reżimem odczytywane są jako wyraz wsparcia dla Władimira Putina.

Raport Kucharczyka. Sytuacja na froncie w Ukrainie 17 marcaPierwszy wyraźny sukces Rosjan pod Awdijiwką. Sytuacja na froncie

Wojna w Ukrainie tematem rozmów

W rosyjskiej stolicy Xi Jinping ma rozmawiać z Władimirem Putinem m.in. na temat wojny w Ukrainie.  - Bardzo doceniamy powściągliwe, wyważone stanowisko chińskich władz w tej sprawie - powiedział doradca rosyjskiego dyktatora Jurij Uszakow, dodając, że Kreml jest "świadomy" istnienia "chińskiego planu ugody".

Z kolei rzecznik Kremla stwierdził, że Moskwa "docenia zrozumienie przez Pekin prawdziwych przyczyn kryzysu w Ukrainie". Warto podkreślić, że próby przerzucania na Ukrainę winy za wojnę to część rosyjskiej propagandy - odpowiedzialna jest wyłącznie Rosja.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir PutinKreml reaguje na nakaz aresztowania Putina: Oburzające i niedopuszczalne

Xi Jinping i Władimir Putin podpiszą wspólne oświadczenia

Jurij Uszakow przekazał także, iż Xi Jinping i Władimir Putin podpiszą wspólne dokumenty. - Przywódcy podpiszą dwa ważne dokumenty. Pierwszy to wspólne oświadczenie Federacji Rosyjskiej i Chin w sprawie pogłębienia stosunków wszechstronnego partnerstwa i strategicznej interakcji wkraczającej w nową erę - podkreślił, dodając, że zostanie również podpisane oświadczenie w sprawie planu rozwoju kluczowych obszarów rosyjsko-chińskiej współpracy gospodarczej do 2030 roku.

- Wciąż trwają prace nad wieloma dokumentami dotyczącymi zupełnie innych obszarów współpracy. To ponad dziesięć dokumentów, są one w różnym stopniu gotowości i zostaną podpisane - jak się mówi - na marginesie wizyty - zaznaczył.

- Mimo pandemii i sankcji ze strony Zachodu, realizacja większości rosyjsko-chińskich programów i projektów trwa, przede wszystkim w sektorze energetycznym - znacząco wzrosła wielkość dostaw rosyjskich węglowodorów do Chin - powiedział doradca rosyjskiego dyktatora.

Władimir PutinMiędzynarodowy Trybunał Karny chce aresztować Władimira Putina. Jest nakaz

Więcej o: