Rosjanin przyznał się do morderstwa ukraińskiego cywila. Sąd skazał go za "szerzenie dezinformacji"

Żołnierz z Rosji przyznał się do zabicia cywila w Ukrainie we wsi Andrijiwka. Rosyjski sąd skazał go na pięć i pół roku w zawieszeniu za "szerzenie dezinformacji" na temat armii. W Ukrainie mężczyzna jest oskarżony o naruszenie praw i zwyczajów wojennych, a za morderstwo grozi mu dożywocie.

Andrijiwka (wieś pod Kijowem) jest jednym z symboli zbrodni popełnianych na cywilach przez armię rosyjską. Ukraińskie służby do tej pory znajdują tam ciała ofiar. Dziennikarze śledczy niezależnego rosyjskiego serwisu Ważnyje Istorii [pol. Ważne Historie] w sierpniu 2022 r. ustalili nazwiska ponad 20 osób podejrzewanych o zabójstwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Łukasiewicz: Rosjanie mogą wyczerpać swoją inicjatywę

Wojna w Ukrainie. Danił Frolkin wpadł, bo pozował z bronią 

Danił Frolkin był żołnierzem 64. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, stacjonującej w Kraju Chabarowskim. Mężczyzna znalazł się na listach zbrodniarzy, opublikowanych przez ukraińską prokuraturę. Został namierzony dzięki zdjęciom w telefonie. Pozował z bronią i na tle łupów wojennych. W sierpniu 2022 r. Danił Frolkin w rozmowie z dziennikarzami Ważnych Istorii przyznał, że zastrzelił 47-letniego mieszkańca wsi Andrijiwka Rusłana Jaremczuka. Dodał też, że rosyjscy żołnierze w czasie okupacji obwodu kijowskiego "kradli na potęgę", z kolei dowódcy wydawali "nielegalne rozkazy".

 

18 kwietnia 2022 roku Władimir Putin nadał 64. Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych honorowy tytuł, chwaląc "bohaterstwo, waleczność, wytrwałość i odwagę" jej członków.

*Matka opowiada historię rozstrzelanego syna. "Sasza jakby wyczuł, co go czeka"

Żołnierz skazany w Rosji na prawie sześć lat. W Ukrainie grozi mu dożywocie

W grudniu 2022 roku śledczy wszczęli postępowanie karne przeciwko Daniłowi Frolkinowi na podstawie artykułu o "szerzeniu dezinformacji" na temat rosyjskiej armii, o czym poinformowało Radio Swoboda. Chodziło o jego wypowiedzi dla Ważnych Istorii. Prokuratura wnioskowała o sześć lat więzienia. Ostatecznie sąd w Chabarowsku w czwartek (16 marca) skazał mężczyznę na pięć i pół roku w zawieszeniu. Ma też zakaz pełnienia funkcji w organach państwowych przez dwa lata. W Ukrainie Frolkin jest oskarżony o naruszenie praw i zwyczajów wojennych, a za zabicie cywila grozi mu dożywocie.

Danił Frolkin jest pierwszym "znanym" żołnierzem skazanym przez Rosję. Wyrok jest powszechnie postrzegany jako sposób na uciszenie jego kolegów z jednostki - skomentował "The Guardian".

Margarita Simonjan (zdj. ilustracyjne)Z kim walczy teraz Rosja? Caryca propagandy: "Z Ukrainą wygraliśmy"

Więcej o: