Chiński przywódca Xi Jinping odwiedzi Moskwę. Kreml podał dokładną datę

Xi Jinping odwiedzi Rosję w dniach 20-22 marca na zaproszenie prezydenta Władimira Putina - podaje rosyjska agencja RIA Nowosti. Informację o planowanej wizycie chińskiego przywódcy w Moskwie podał w lutym "Wall Street Journal".

"Podczas rozmów zostaną omówione aktualne kwestie rozwoju wszechstronnego partnerstwa i strategicznych interakcji między Rosją a Chinami" - czytamy w komunikacie Kremla, który cytuje RIA Novosti.

Planowana jest również wymiana poglądów na temat pogłębienia współpracy między Moskwą a Pekinem na arenie międzynarodowej. Kreml podkreślił także, że w wyniku rozmów podpisanych zostanie szereg ważnych dokumentów dwustronnych.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chiny o wizycie przywódcy w Moskwie

Chiński MSZ, którego cytuje RIA Novosti, zaznaczył, że Xi Jinping przeprowadzi pogłębioną wymianę poglądów z Putinem na temat stosunków dwustronnych, kwestii międzynarodowych i regionalnych. Negocjacje odbywać się będą w oparciu o zasady pozbawione konfrontacji i obierania na cel osób trzecich.

*Matka opowiada historię rozstrzelanego syna. "Sasza jakby wyczuł, co go czeka"

Chińskie MSZ podkreśliło również, że Chiny będą zajmować obiektywne stanowisko w sprawie Ukrainy i planują odegrać konstruktywną rolę w negocjacjach.

Ostatni raz Putin i Xi Jinping rozmawiali przez wideokonferencję w grudniu ubiegłego roku. Następnie rosyjski przywódca zaprosił do Moskwy swojego chińskiego odpowiednika.

Chiny chcą być postrzegane jako kraj, który działa na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Tymczasem chińskie władze nigdy nie potępiły rosyjskiej agresji, a gdy wizytę w Polsce składał prezydent Joe Biden, rozmowy w Moskwie, prawdopodobnie dla odwrócenia uwagi, prowadził jeden z najważniejszych chińskich polityków.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście poniżej:

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping"WSJ": Xi Jinping planuje wizytę w Moskwie i spotkanie z Putinem

Więcej o: