Tajlandia. Trwają poszukiwania cylindra z radioaktywym materiałem. Jest w sklepie z antykami?

W Tajlandii trwają poszukiwania cylindra zawierającego radioaktywny materiał, który zniknął z elektrowni węglowej w Prachinburi. Gubernator tej prowincji ostrzegł mieszkańców, że substancja może być groźna dla zdrowia oraz zaoferował nagrodę za pomoc w znalezieniu zguby. Wyrażono też przypuszczenie, że materiał mógł zostać skradziony i sprzedany sklepowi z antykami.

Z elektrowni węglowej w tajskiej prowincji Prachinburi zniknął stalowy cylinder z radioaktywnym materiałem, o czym informuje portal nationthailand.com. Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej 23 lutego. Cylinder zawierał Cs-137, czyli radioaktywny izotop cezu. Jak dotąd materiał nie został odnaleziony.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Tajlandia. Cylinder z radioaktywnym izotopem cezu zniknął z elektrowni. Lokalne władze wydały ostrzeżenie

O zniknięciu cylindra z groźną substancją dowiedziano się 10 marca. Od tego dnia prowadzone są poszukiwania, które jak dotąd nie przyniosły skutku. Lokalne władze poprosiły o wsparcie mieszkańców. Gubernator prowincji Prachinburi Narong Nakornjinda ogłosił, że za pomoc w odnalezieniu cylindra przewidziana jest nagroda w wysokości 50 tysięcy batów (ok. 6,4 tys. zł).

W reakcji na zaginięcie cylindra ogłoszono alarm drugiego stopnia i ostrzeżono mieszkańców, że substancja jest bardzo groźna dla zdrowia. Kontakt z radioaktywnym izotopem cezu może prowadzić m.in. do uszkodzenia wątroby oraz poważnych oparzeń skóry.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Uszkodzone pręty paliwowe w elektrowni jądrowej Taishan (zdjęcie ilustracyjne) Chiny. Elektrownia jądrowa do zamknięcia? "We Francji zostałaby wyłączona"

Tajlandia. Radioaktywny materiał zniknął z elektrowni. Czy jest w sklepie z antykami?

Choć nie poznano jeszcze przyczyn zniknięcia cylindra członkowie zarządu elektrowni, z której pochodzi materiał, uważają, że został on prawdopodobnie wykradziony z obiektu. Narong Nakornjinda stwierdził, że cylinder mógł zostać sprzedany jednemu z lokalnych antykwariatów. Dlatego też miejscowym urzędnikom polecono prowadzenie poszukiwań w okolicznych sklepach z antykami.

Australia. Poszukiwania radioaktywnej kapsuły Tak wygląda radioaktywna kapsuła, której szukało pół Australii [ZDJĘCIE]

Więcej o: