Alarm w całej Ukrainie. Z lotniska w Białorusi miał wystartować rosyjski myśliwiec

Na terytorium Ukrainy ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. Białoruski Hajun podaje, że z lotniska w Białorusi wystartował rosyjski myśliwiec.
Zobacz wideo Centra serwisowe dla Leopardów są w Polsce? Pytamy wiceministra obrony narodowej

Białoruski Hajun informuje, że myśliwiec rosyjskich sił powietrznych wystartował z lotniska w miejscowości Maczuliszcze o godz. 9:40 czasu lokalnego. MiG-31K może przenosić pocisk hipersoniczny Kindżał, którego - jak podkreśla Euromaidan Press - ukraińska obrona powietrzna nie jest w stanie zestrzelić.

Jednocześnie trwa ostrzał Charkowa. "Uwaga! Mieszkańcy Charkowa i regionu, okupanci znów uderzają! Nie lekceważcie alarmów. Zostańcie w schronach!" - zaapelował szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Sinegubow.

Ukraińskie media informują, że w stronę Ukrainy poleciały rakiety z systemów S-300 wystrzelone prawdopodobnie z obwodu biełgorodzkiego na zachodzie Rosji.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

'Ze 115 zostało trzech'. Ukraiński MON pokazał dziennik rosyjskiego żołnierza [ZDJĘCIE]"Ze 115 zostało trzech". Ukraiński MON pokazał dziennik rosyjskiego żołnierza

Rosjanie atakują na wschodzie, zgromadzili tam pół miliona żołnierzy

Główne uderzenie lądowe Rosjanie koncentrują na wschodzie Ukrainy. Szturmują w obwodach donieckim i ługańskim. Ostatniej doby, według danych ukraińskiej armii, udało się odeprzeć ponad sto rosyjskich lądowych ataków. Najgorętsze odcinki frontu to okolice Kreminnej i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, a także Awdijiwki, Marjinki, ale przede wszystkim Bachmutu w obwodzie donieckim. Intensywność szturmów nie maleje od wielu dni.

Rosjanie - wskazuje ukraiński analityk wojskowy Ołeksij Hetman - na linii frontu zgromadzili około pół miliona swoich żołnierzy. Jak zaznacza, chcą oni przeciąć ukraińską linię obrony od kierunku kupiańsiego na północy, aż do Wuhłedaru na południu. Próbują przebić się w Bachmucie i otoczyć tam ukraińskie wojska. "Na razie im się to nie udaje. Obrońcy Bachmutu się trzymają. Tam sytuacja jest trudna, ale na razie kontrolowana" - podkreśla ukraiński ekspert.

Jak wynika m.in. z danych analityków portalu Deep State, w ostatnich dniach Rosjanom w Bachmucie udało się przesunąć na odległość do kilometra z południa i północy. 

Rosyjski myśliwiec Su-27 zderzył się z amerykańskim dronem MQ-9 Reaper nad Morzem CzarnymStrącenie drona przez rosyjski myśliwiec. Rosja ma swoją wersję. "Amatorka"

Więcej o: