"Ze 115 zostało trzech". Ukraiński MON pokazał dziennik rosyjskiego żołnierza [ZDJĘCIE]

Pewien rosyjski żołnierz, który stacjonował w obwodzie donieckim, notował straty swojej armii. Z jego zapisków wynika, że tylko na początku marca w okolicach Wuhłedaru zginęło blisko 400 Rosjan. Według danych armii ukraińskiej od początku wojny zginęło łącznie ponad 161 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony pokazało na Twitterze dziennik prowadzony przez rosyjskiego żołnierza, znaleziony w okolicach Wuhłedaru w obwodzie donieckim. Z notatek wynika, że ciągu zaledwie kilku dni rosyjska armia straciła w tych okolicach prawie 400 żołnierzy:

  • 1 marca: 100 żołnierzy podjęło szturm; pozostało 16.
  • 3 marca: ze 116 żołnierzy pozostało 23.
  • 4 marca: ze 103 żołnierzy pozostało 15.
  • 5 marca: ze 115 żołnierzy pozostało 3.
Zobacz wideo Chiny wspierają zbrojnie i wywiadowczo Rosję? Dr Przychodniak: Myślę, że tak

Sztab Generalny Ukrainy: Zginęło dotąd 161 tys. rosyjskich żołnierzy

Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 161 520 rosyjskich żołnierzy - tak wynika z najnowszych danych Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Rosyjska armia straciła w sumie 3492 czołgi, 6799 transporterów opancerzonych, 5377 innych pojazdów - w tym cystern, 2528 systemów artyleryjskich, 502 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet oraz 262 systemy obrony przeciwlotniczej.

Od 24 lutego ubiegłego roku Ukraińcy zestrzelili w sumie 304 rosyjskie samoloty i 289 helikopterów, 907 rakiet i 2132 drony. Zatopionych zostało 18 łodzi.

Władimir PutinISW: Putin traci kontrolę. Rzeczniczka MSZ mówi o jedno zdanie za dużo

Ukraina. Rosjanie atakują na wschodzie, zgromadzili tam pół miliona żołnierzy

Rosjanie swoje główne uderzenie lądowe koncentrują na wschodzie Ukrainy. Szturmują w obwodach donieckim i ługańskim. Ostatniej doby, według danych ukraińskiej armii, udało się odeprzeć ponad 100 rosyjskich lądowych ataków. Najzacieklejsza bitwa trwa w mieście Bachmut

Najgorętsze odcinki frontu to okolice Kreminnej i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, a także Awdijiwki, Marjinki, ale przede wszystkim Bachmutu w obwodzie donieckim. Intensywność szturmów nie maleje od wielu dni. Rosjanie - jak wskazuje ukraiński analityk wojskowy Ołeksij Hetman - na linii frontu zgromadzili około pół miliona swoich żołnierzy.

Jak zaznacza ekspert, Rosjanie chcą przeciąć ukraińską linię obrony od kierunku kupiańsiego na północy, aż do Wuhłedaru na południu. Pośrodku próbują przebić się w Bachmucie i otoczyć tam ukraińskie wojska. - Na razie im się to nie udaje. Obrońcy Bachmutu się trzymają. Tam sytuacja jest trudna, ale na razie kontrolowana - podkreśla Hetman.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Czeska firma produkuje dmuchane makiety sprzętu HIMARSRosjanie dali się nabrać. "Używają rakiet do zniszczenia taniego balonu"

Z danych udostępnionych przez analityków portalu Deep State w ostatnich dniach Rosjanom w Bachmucie udało się przesunąć na odległość do kilometra z południa i północy. Tym samym coraz węższy staje się przesmyk łączący obrońców miasta z terenami kontrolowanymi przez ukraińską armię.

Więcej o: