Węgry. Orban blokuje rozszerzenie NATO? Głosowania ws. przyjęcia Szwecji i Finlandii znów odłożone

Nie będzie zapowiadanego na 20 marca głosowania węgierskiego parlamentu w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO. Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego zostało odwołane. Opozycja domaga się przyspieszenia głosowania.

Po raz kolejny, mimo zapowiedzi przedstawicieli węgierskiego rządu, parlamentarzyści nie będą mieli okazji głosować nad ratyfikacją umowy gwarantującej uczestnictwo w Sojuszu Północnoatlantyckim dwóm krajom skandynawskim. We wtorek przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László Kövér odwołał przyszłotygodniowe posiedzenie bez podania przyczyny. Zaplanowano na nim blok głosowań, w tym to dotyczące rozszerzenia NATO.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

To nie pierwszy raz, kiedy rząd Węgier odsuwa głosowanie ws. NATO

Przedstawiciele rządu już kilkakrotnie obiecywali załatwienie tej sprawy. Tym razem podano kolejny termin: koniec marca lub początek kwietnia.

Opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna wezwała rządzących z Fideszu i Ludowej Partii Chrześcijańskich Demokratów do natychmiastowego głosowania w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Politykę rządu Viktora Orbána i jego posłów nazwano "antyunijną" i "antynatowską". Według socjalistów premier igra z życiem mieszkańców krajów sojuszniczych i coraz bardziej pogarsza międzynarodową reputację Węgier.

Więcej o: