Rosjanie dali się nabrać. Używają drogich rakiet do niszczenia "balonowych" HIMARS-ów

Rosjanie szczycą się, że zniszczyli o wiele więcej HIMARS-ów niż ukraińska armia otrzymała od swoich sojuszników. Tym razem należy się z nimi zgodzić, jednak zapomnieli o ważnym szczególe - rosyjscy żołnierze trafiają w dmuchane repliki sprzętów bojowych.

Rosjanie chętnie informują o zniszczeniach, jakich dokonali w Ukrainie. Dzięki temu ukraińska armia wie, że udało jej się zmylić wroga. Dotyczy to m.in. nadmuchiwanych makiet, które są wykorzystywane w obecnej wojnie. "Rosjanie używają rakiet kosztujących dziesiątki tysięcy dolarów do zniszczenia taniego balonu" - przekazuje Vojtech Fresser z firmy Inflatech, produkującej dmuchany atrapy w czeskim mieście Decin.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakiej pomocy potrzebuje teraz Ukraina?

Wojna w Ukrainie. Rosjanie trafiają w dmuchane atrapy broni

Ukraińska armia korzysta z dmuchanych atrap czołgów, a Rosjanie z wielkim zadowoleniem je niszczą i przekazują w mediach, że zniszczyli już 140 proc. HIMARS-ów z których korzystają Ukraińcy - przekazuje portal proukrainu.blesk.cz. Oznacza to, że nadmuchiwane repliki spełniają swoje zadanie.

* Rosjanie panikują na Krymie. Zamiast przygotowań do wakacji budują fortyfikacje

Z przedstawicielem firmy Inflatech rozmawiali dziennikarze Telewizji Czeskiej 1. Vojtech Fresser przekazał, że firma produkuje repliki z syntetycznego jedwabiu. - Przynęta musi być tak wykonana, aby można ją było łatwo rozłożyć i złożyć, a także wygodnie transportować. Powinna być napompowana w ciągu dziesięciu minut i spakowana w ciągu 10 minut - powiedział Fresser, cytowany przez proukrainu.blesk.cz. W ciągu miesiąca Inflatech może wykonać nawet 35 makiet przedstawiających wyrzutnie HIMARS. Firma produkuje ponad 30 różnych nadmuchiwanych wojskowych modeli - od czołgów i transporterów opancerzonych po samoloty i haubice - podaje proukrainu.blesk.cz.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne) Wojna w Ukrainie. Media informują o stratach po stronie rosyjskiej

Wojna w Ukrainie. Rosjanie niszczą dmuchane atrapy. I są z tego dumni

Atrapy sprzętu wojskowego dezorientują rosyjską armię, dzięki czemu Rosjanie ujawniają swoje pozycje oraz tracą cenne pociski do zniszczenia dmuchanego sprzętu. Repliki emitują ciepło w miejscach, w których robią to prawdziwe wyrzutnie HIMARS, dzięki czemu potrafią zmylić systemy termowizyjne wroga, są też bardzo podobne do prawdziwych wyrzutni. Liczba wysłanego do Ukrainy sprzętu pozostaje do tej pory nieznana.

Maria Zacharowa (zdjęcie archiwalne) ISW: Putin stracił kontrolę nad przestrzenią informacyjną Rosji

Więcej o: