Papież Franciszek o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie: Nie wiem, czy to ludobójstwo

- Nie wiem, czy jest to ludobójstwo, czy nie. Ludzie muszą to zbadać i odpowiednio zdefiniować. Z całą pewnością jednak nie jest to etyka wojenna, do której jesteśmy przyzwyczajeni - powiedział papież Franciszek pytany w niedawnym wywiadzie o rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Elisabetta Pique, dziennikarka argentyńskiego dziennika "La Nacion", zapytała papieża Franciszka o wojnę w Ukrainie. Jak wspomniała, była w Donbasie i "widziała na własne oczy masowe groby oraz całe wioski, które nagle przestały istnieć".

- O ludobójstwie mówią nie tylko moi greckokatoliccy przyjaciele. Celem może być każdy, kobiety i dzieci. Wyraźnie widać próbę eksterminacji narodu ukraińskiego przez Rosjan, którzy bombardują ukraińskie szkoły i placówki kultury - powiedziała, zwracając się do papieża. - Każdej niedzieli i środy mówicie o "umęczonym narodzie". Stąd moje pytanie: Czy możemy mówić o ludobójstwie? - zapytała.

Władimir Putin W Rosji huczy. Wyciekły "taśmy prawdy" o Putinie. "To diabeł, k..wa"

- "Ludobójstwo" to techniczne słowo, z całą pewnością - odparł papież Franciszek. - Ale oczywiście, gdy bombardowane są szkoły, szpitale i schrony, to daje wrażenie, że nie chodzi o zajęcie terenu, lecz o zniszczenie. [...] Nie wiem, czy jest to ludobójstwo, czy nie. Ludzie muszą to zbadać i odpowiednio zdefiniować. Z całą pewnością jednak nie jest to etyka wojenna, do której jesteśmy przyzwyczajeni - stwierdziła głowa Kościoła.

- Nie lubię mówić o etyce wojny, bo to sprzeczność pojęć, ale nie tak powinno się postępować - podkreślił papież.

Zobacz wideo Gowin: Mam nadzieję, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ws. wojny w Ukrainie ulegnie zmianie

Papież Franciszek: Nie chcę nikogo obrazić, tylko ogólnie potępić

Przez ostatni rok Franciszek był wielokrotnie krytykowany za swój stosunek do wojny w Ukrainie. Często unikał jednoznacznego potępienia Rosji. W maju włoski dziennik "Corriere della Sera" opublikował wywiad, w którym papież stwierdził, że "być może szczekanie NATO pod drzwiami Rosji" doprowadziło do tego, że Władimir Putin rozpoczął wojnę. Wówczas protestowało m.in. ukraińskie MSZ.

Papież Franciszek podczas audiencji. Watykan, 25 lutego 2023 r. Franciszek gotowy negocjować w Rosji pokój w Ukrainie. "Putin wie"

Nieco bardziej stanowczo o winie Rosji Franciszek wypowiedział się w listopadzie, w wywiadzie magazynu "America":

Kiedy mówię o Ukrainie, mówię o umęczonym narodzie. Jeśli istnieje umęczony naród, to istnieje też ktoś, kto go nęka. Kiedy mówię o Ukrainie, mówię o okrucieństwie, bo dotarło do mnie wiele informacji na temat okrucieństwa wojsk, które okupują. Ogólnie rzecz biorąc, najokrutniejsi są być może ci, którzy są z Rosji, ale nie są z rosyjskiej tradycji - tacy jak Czeczeni, Buriaci i tak dalej

- stwierdził.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Pewne jest, że to państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. To jasne. Czasem jednak staram się nie mówić zbyt precyzyjnie, aby nie obrażać, ale raczej ogólnie potępić. I tak wciąż wiadomo, kogo potępiam. Nie jest zatem konieczne, abym wymieniał z imienia i nazwiska - dodał papież.

Papież Franciszek Papież o wojnie: Każda jest porażką. Nie mogę wybrać jednej ze stron

Więcej o: