Białoruś powoła ponad 200 oficerów rezerwy. Łukaszenka podpisał dekret

Dyktator Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret "w sprawie poboru oficerów rezerwy do służby wojskowej". Do białoruskich Sił Zbrojnych ma dołączyć do 250 osób.

W 2023 roku do Sił Zbrojnych Białorusi ma zostać zwerbowanych 230 mężczyzn w wieku poniżej 27 lat oraz kolejnych 20, którzy przeszli odpowiednie programy szkolenia oficerów rezerwy w oddziałach lub na wydziałach wojskowych, mają stopień wojskowy oficera i są wpisani do rejestru - wynika z dokumentu podpisanego w piątek 10 marca przez Alaksandra Łukaszenkę.

Rosja szykuje prowokacje w BiałorusiRosja szykuje prowokacje w Białorusi. Ukraiński wywiad: Będą ofiary cywilne

Białoruś chce "jakościowego wyszkolenia" rezerwistów. Łukaszenka podpisał dekret

Białoruskie służby prasowe podały w komunikacie, że realizacja założeń dekretu ma "przyczynić się do zwiększenia stanu etatowego na podstawowych stanowiskach wojskowych Sił Zbrojnych" oraz "zagwarantować jakościowe wyszkolenie rezerwy mobilizacyjnej".

MON Białorusi niejednokrotnie dementowało pogłoski o ewentualnej mobilizacji żołnierzy do walki po stronie Rosji na wojnie w Ukrainie. Podawano, że komisje wojskowe prowadzą jedynie "rutynowe kontrole list poborowych". Tak jest i tym razem. "Przewidziane w dekrecie działania są co roku realizowane przez Siły Zbrojne" - czytamy.

Zobacz wideo Rozszerzenie Rosji o Białoruś? Paweł Kowal: Łukaszenka jest częścią rządu Putina i powinien być za to sądzony

Łukaszenka podpisał ustawę o karze śmierci

Dzień wcześniej Łukaszenka podpisał ustawę o zmianach w kodeksach karnych Białorusi, która wprowadza karę śmierci za zdradę stanu dla urzędników państwowych i wojskowych - poinformowały białoruskie media. Chodzi o "odpowiedzialność karną za propagandę terroryzmu, dyskredytowanie Sił Zbrojnych, innych oddziałów i formacji wojskowych, organizacji paramilitarnych oraz naruszanie wymogów ochrony tajemnicy państwowej"

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosyjski samolot wczesnego ostrzegania Beriew A-50 w bazie lotniczej w Maczuliszczy pod Mińskiem. Białoruś, 28 lutego 2023 r.Białoruś twierdzi, że złapała dywersanta, który uszkodził samolot A-50

Wcześniej ustawa została przyjęta przez Izbę Reprezentantów, dolną izbę parlamentu kraju. Białoruś jest jedynym państwem w Europie, gdzie jest stosowana kara śmierci. Co roku - na mocy wyroku sądu za przestępstwa kryminalne - rozstrzeliwanych jest około 20 osób.

Więcej o: