Smutny koniec morskiego zwierzęcia opisał portal DailyStar. Orka imieniem Kiska urodziła się w dziczy, u wybrzeży Islandii. Jej życie w naturalnym środowisku zakończyło się w 1979 roku, kiedy miała zaledwie trzy lata. Resztę spędziła w kanadyjskim parku rozrywki Marineland, położonym w Ontario.
Pierwsze lata w niewoli orka mieszkała z czterema innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jednym z nich był Keiko, znany z filmu "Uwolnić orkę", któremu udało się ostatecznie powrócić na wolność. Mieszkając w niewoli Kiska wydała na świat cztery młode, jednak żadne z nich nie przetrwało zbyt długo. W 2011 roku rozpoczęły się najgorsze lata życia zwierzęcia, które w parkowym akwenie pozostało zupełnie samo aż do śmierci.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak podkreślają aktywiści, pozostawienie orki, która w naturalnym środowisku jest zwierzęciem stadnym żyjącym w dużych grupach, bez możliwości kontaktu z innymi zwierzętami tego samego gatunku jest zwykłym okrucieństwem. W 2021 roku Twittera obiegło nagranie przedstawiające orkę uderzającą głową o ściany swojego akwenu. Sfrustrowane i osamotnione zwierzę nagrali, a następnie udostępnili aktywiści.
"Ten film został nagrany 4 września 2021 r. Aktywiści weszli do Marineland i obserwowali Kiskę, ich ostatnią żyjącą orkę, uderzającą głową o ścianę. Proszę oglądać i udostępniać. To okrucieństwo musi się skończyć" - brzmiał opis nagrania.
Pracownicy parku opublikowali komunikat, w którym wyrazili swój głęboki żal z powodu śmierci zwierzęcia. Spotkał się on z bardzo różnym odbiorem ze strony internautów.
"Zespół zajmujący się ssakami morskimi Marineland i eksperci zrobili wszystko, co możliwe, aby zapewnić komfort Kisce i będą opłakiwać jej stratę" - napisano w oświadczeniu.