Intensywny ostrzał obwodu chersońskiego, nie żyją cywile. Brytyjski wywiad o sytuacji w Bachmucie

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii informuje, że rosyjska Grupa Wagnera zajęła większość mniejszej, wschodniej części Bachmutu. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że kontynuowane natarcia m.in. na Łyman, Awdijiwkę i Marinkę. Ostatniej doby Rosjanie intensywnie ostrzeliwali obwód chersoński. Zginęło troje cywilów.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii informuje w codziennym raporcie, że linię frontu w Bachmucie wyznacza obecnie przecinająca miasto z północy na południe rzeka Bachmutka. Ukraińcy zniszczyli przeprawy przez rzekę i ustanowili nowe pozycje obronne w budynkach na zachodnim brzegu. Żołnierzy obu stron dzieli pas o szerokości od 200 do 800 metrów.

Zobacz wideo Polska to jedyny kraj w UE bez klas energetycznych budynków"

Zdaniem Brytyjczyków pokonanie rzeki i zbliżenie się do nowych ukraińskich pozycji będzie dla Grupy Wagnera trudniejsze niż do tej pory. Ukraińskim liniom zaopatrzeniowym biegnącym z zachodu grozi przecięcie w związku z rosyjskimi próbami okrążenia Bachmutu.

Ukraiński sztab: Odparto 100 rosyjskich ataków 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w porannym raporcie, że Rosjanie kontynuują natarcia na Bachmut, Łyman, Awdijiwkę i Marinkę. W ciągu minionej doby Ukraińcy odparli ponad sto ataków na te miasta. Kilkadziesiąt osiedli w obwodach donieckim i ługańskim, znajdujących się w pobliżu linii frontu, zostało ostrzelanych przez rosyjskie lotnictwo i wojska rakietowe. Ostrzelany został również Chersoń i wiele osiedli w obwodach chersońskim i zaporoskim. Cała Ukraina pozostaje zagrożona uderzeniami rakietowymi. Ponadto Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że na terytoriach okupowanych w miejscowości Wołodymiriwka w obwodzie donieckim, Rosjanie zainstalowali blokady drogowe oraz kontrolują i ograniczają ruch mieszkańców.

Premierka Sanna Marin podczas piątkowej wizyty w Ukrainie zapowiedziała, że Finlandia rozważa przekazanie myśliwców F/A-18 Hornet Finlandia rozważy przekazanie Ukrainie myśliwców? MON zaskoczone

Obwód chersoński. Rosjanie zabili troje cywilów

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali obwód chersoński na południu Ukrainy 71 razy. Zginęło troje cywilów, a pięcioro zostało rannych - poinformował w serwisie telegram szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin. Rosjanie ostrzeliwali obwód chersoński z ciężkiej artylerii i systemów Grad. Samo miasto Chersoń zostało zaatakowane cztery razy. Pociski uderzyły w dzielnice mieszkalne, domy jednorodzinne i bloki.

ISW: Rosja buduje fortyfikacje na swoim terytorium. Zabieg propagandowy

Analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną podają z kolei, że na swoim terytorium, daleko za linią frontu, Rosja buduje fortyfikacje i tworzy oddział obrony terytorialnej.

W ocenie analityków z Instytutu Badań nad Wojną to zabieg propagandowy, który ma wywołać wśród Rosjan strach przed Ukraińcami. Na tej podstawie Kreml będzie mógł nadal prowadzić mobilizację i wysyłać swoich obywateli na wojnę. Od początku rosyjskiej inwazji władze Ukrainy informują, że nie mają zamiaru wkraczania na terytorium Federacji, a jedynie chcą wyzwolić wszystkie ziemie okupowane przez agresora. Fortyfikacje powstają między innymi w obwodach biełgorodzkim i kurskim. Tam też tworzone są oddziały obrony terytorialnej i remontowane schrony dla ludności cywilnej.

Maria Zacharowa Zacharowa mówi o "pełzającym podboju" Ukrainy przez Polskę i ostrzega

Każdy pożar, czy eksplozja w tym rejonie są wykorzystywane przez propagandystów do wmawiania Rosjanom, że Ukraina wspierana przez państwa NATO chce zająć Rosję. Podobne działania Moskwa podjęła na okupowanym od 2014 roku Krymie. Zdaniem niezależnych analityków, jednak sytuacja na półwyspie jest inna, niż w obwodach biełgorodzkim i kurskim. Moskiewski reżim bierze pod uwagę, że ukraińska armia zdecyduje się odbić Krym i obawia się, że nie będzie w stanie utrzymać zaanektowanego terytorium.

Więcej o: