Instytut Badań nad Wojną: Rosjanie mogą planować przewrót w Mołdawii

IAR, oprac. Aleksandra Boryń
Z danych wywiadowczych Białego Domu ma wynikać, że Rosjanie planują przejęcie władzy w Mołdawii - podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Prowadzona jest kampania dezinformacyjna, która ma na celu wprowadzenie niepokoju i niepewności wśród mieszkańców.

ISW informuje na podstawie doniesień wywiadu USA, że Rosjanie mogą planować przeprowadzenie przewrotu w Mołdawii. Przewidywany scenariusz zakłada wywołanie antyrządowych wystąpień, które mają doprowadzić do ustanowienia prorosyjskiego rządu.

Instytut Badań nad Wojną przywołuje informacje przekazane przez CNN. Wynika z nich, że osoby, które są związane z rosyjskim wywiadem, mają zaaranżować protesty, które umożliwią obalenie mołdawskiego rządu.

W ramach kampanii dezinformacyjnej, prowadzonej z okupowanego Naddniestrza Rosjanie rozpowszechniają informacje o rzekomej niestabilności Mołdawii. ISW podkreśla, że jednocześnie prowadzonych jest kilka takich operacji. Ich celem jest wywołanie nieufności wobec mołdawskich władz, Ukrainy i państw zachodnich.

Kolejne doniesienia wywiadu

W lutym Mołdawia przeżyła dobę w ciągłym napięciu po doniesieniach, że planowany jest prorosyjski zamach stanu na tamtejszy rząd. Zamieszki, których celem miało być obalenie władzy, miały się rozpocząć podczas meczu w ramach rozgrywek piłkarskich Ligi Konferencji Europy UEFA. Według informacji mołdawskiego wywiadu walki miały przenieść się ze stadionu na ulice miasta. Na dwa dni przed meczem, ogłoszono, że odbędzie się on bez udziału publiczności.

- Posiadamy informacje, że rosyjskie służby starają się wzniecić protesty, które mają doprowadzić do powstania przeciwko mołdawskim władzom i stworzenia przyjaźniejszego Moskwie rządu – poinformował w piątek na konferencji rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Rząd USA zapowiedział przekazanie 300 mln dolarów pomocy dla Mołdawii.

Więcej o: