Fińskie media ostrzegają: Wzrasta aktywność militarna Rosji na wyspie Gogland

Na wyspie Gogland, która znajduje się we wschodniej części Zatoki Fińskiej, Rosjanie zbudowali wieżę kontroli lotów i lądowisko dla śmigłowców - podało Radio Yle.
Zobacz wideo Ociepa: Potrzebujemy parę lat od zakończenia wojny w Ukrainie, żeby poznać sprawę ws. wysadzenia Nord Stream

Fińskie Radio Yle podkreśla, że od kilku lat, a dokładniej od 2014 roku i aneksji Krymu, aktywność militarna Rosjan na wyspie Gogland wciąż wzrasta. Dziennikarze śledczy ujawnili, że to tam najprawdopodobniej znajdowało się źródło zakłóceń w odbiorze sygnału GPS, które w zeszłym roku miało wpływ na ruch lotniczy na południu Finlandii.

Zdjęcia satelitarne pokazują, że na wyspie Rosjanie zbudowali wieżę kontroli lotów, lądowisko dla śmigłowców, punkt tankowania, a także specjalistyczne oświetlenie oraz stację pogodową. Radio Yle informuje również, że odbywa się tam ostatnio więcej ćwiczeń wojskowych.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Deszcz robaków spadł w Pekinie Chiny. Na Pekin spadł "deszcz robaków"? Władze zalecają używanie parasoli

Rosja jest "gotowa na wszystko"

Charly Salonius-Pasternak z Fińskiego Instytut Polityki Zagranicznej podkreśla, że aktywność militarna na wyspie nie jest niczym nadzwyczajnym - Gogland należy bowiem do Rosji. Jego zdaniem nie stanowi ona zagrożenia dla Finlandii, ale wskazuje, że Rosja jest "gotowa na wszystko". Dodał, że Helsinki powinny brać pod uwagę znaczenie geograficzne wyspy, szczególnie w aspektach dywersyjnym i wywiadowczym.

Wyspa Gogland (po fińsku Suursaari) położona jest około 100 km od stolicy Finlandii.

Kochanka Władymira Putina Alina Kabajewa i moskiewski patriarcha Cyryl mają się znaleźć na liście osób objętych sankcjami przez Unię Europejską. "Kochanka" Putina: "Spotkałam idealnego mężczyznę. To człowiek wspaniały"

Więcej o: