Czechy. Skradziono konia należącego do Ramzana Kadyrowa. "Smutna wizytówka czeskich władz"

W Czechach skradziono Zazou - 16-letniego konia pełnej krwi angielskiej, wartego ok. 20 tysięcy dolarów. Zwierzę należało do Ramzana Kadyrowa, czeczeńskiego przywódcy, który w związku z wojną w Ukrainie jest objęty zachodnimi sankcjami. Spór, jaki Kadyrow toczy z władzami Czech o konie należące do Czeczena, trwa już kilka lat.

W nocy z 3 na 4 marca dokonano zuchwałej kradzieży nieopodal Pragi. Ze stajni wyprowadzono konia należącego do przywódcy Republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa, co opisał portal praguemorning.cz. Jak na razie nie ustalono tożsamości sprawców przestępstwa. Przedstawiciel lokalnej policji poinformował, że w sprawie prowadzone są odpowiednie czynności śledcze.

Zobacz wideo Ekspert o Czeczenach biorących udział w wojnie i grupie Wagnera

Koń Ramzana Kadyrowa skradziony w Czechach. Europoseł: To smutna wizytówka czeskich władz

Czeskie media już przed rokiem informowały o próbie wyprowadzenia ze stajni Zazou oraz innego przebywającego w Czechach konia należącego do Kadyrowa. Jako że majątek Czeczena, którego Zazou stanowi część, został objęty zachodnimi sankcjami wprowadzonymi wskutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niektórzy uznają kradzież konia za próbę odzyskania zamrożonych aktywów. Do takiej wersji przychyla się czeski europoseł Jirí Pospíšil, który w poście opublikowanym na Facebooku skrytykował władze swego rodzimego kraju.

"Nie tak dawno pisałem tutaj o jednym z kilku cennych koni, które lata temu 'odłożył' czeczeński dyktator Ramzan Kadyrow. Koń o imieniu Dux Scholar został przeniesiony (do Czech - red.) przez Kadyrowa po inwazji na Krym w 2014 roku i opiekował się nim tutaj jego czeski partner - rosyjski trener Arslangirej Shavuyev. Uważam, że zarówno Szawujew, jak i ludzie wokół niego, a przede wszystkim sam koń już dawno powinni znaleźć się na liście sankcyjnej, co niestety nie nastąpiło" - stwierdził polityk i dodał, że w ubiegłym roku Dux Scholar zniknął "w dziwnych okolicznościach", z piątku na sobotę zniknął natomiast Zazou. "Niestety to smutna wizytówka czeskich władz. Pod ich rękami znikają cenne aktywa zwolenników Putina i rosyjskich oligarchów" - napisał polityk.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Konie czeczeńskiego przywódcy w Czechach. Ramzan Kadyrow: Zachód ordynarnie łamie prawa zwierząt

Konflikt między Ramzanem Kadyrowem a czeskim rządem w sprawie koni należących do Czeczena trwa już kilka lat. Odnosząc się do decyzji w sprawie zamrożenia jego majątku, Kadyrow oskarżył Zachód o łamanie praw zwierząt.

"Cóż można powiedzieć o prawach człowieka na Zachodzie, jeśli ordynarnie naruszane są tam prawa koni - najbardziej pokojowych, życzliwych i łagodnych zwierząt na świecie" - stwierdził przed kilkoma laty na Facebooku Kadyrow, jak możemy dowiedzieć się z artykułu zamieszczonego na portalu themoscowtimes.com.

Więcej o: