Trybunał w Strasburgu informuje w opublikowanym 7 marca komunikacie o odrzuceniu wniosków o ponowne zbadanie 11 spraw. "Wyroki w tych sprawach są już ostateczne" - napisano.
Jedna z nich to sprawa "Kornicka-Ziobro przeciw Polsce", w której wyrok ETPCz ogłosił 20 października ubiegłego roku. Wówczas Trybunał ETPCz nie dopatrzył się naruszenia konwencji podczas toczącego się postępowania.
W skardze z 2016 roku Krystyna Kornicka-Ziobro wskazywała m.in., że śledztwo dotyczące śmierci jej męża nie było skuteczne i dokładne. Ziobro powoływała się na art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiący o tym, że "prawo każdego człowieka do życia jest chronione przez ustawę". ETPCz uznał, że nie doszło do naruszenia wspomnianej konwencji.
"Trybunał zauważa, że sprawa była wyraźnie złożona i obejmowała ocenę, czy leczenie wybrane przez lekarzy Jerzego Ziobry było odpowiednie. W trakcie postępowania zgromadzono liczne i niezwykle obszerne opinie lekarskie oraz inne obszerne materiały dowodowe" - czytamy w uzasadnieniu orzeczenia ETPCz.
Jak dodano, "Trybunał nie dostrzega żadnych znaczących okresów bezczynności lub innych uchybień, które można przypisać organom śledczym". Sędziowie ocenili, że nie ma dowodów na to, by postępowanie przed krakowskim sądem było prowadzone nieskutecznie lub niedokładnie. "Postępowanie karne nie było naznaczone bezczynnością; prokuratorzy, biegli i sądy zajmujące się tą sprawą podjęli ogromne wysiłki, a jej złożoność rosła wykładniczo z każdym rokiem" - wskazano.
Jerzy Ziobro, ojciec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, został przyjęty do kliniki kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Został poddany koronarografii, następnie konieczna okazała się też angioplastyka wieńcowa i wszczepienie stentów. Później przeprowadzano także kolejne zabiegi. 1 lipca stan Jerzego Ziobry zaczął się pogarszać, mężczyzna zmarł w nocy z powodu niewydolności serca i obrzęku płuc w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia serca.
Rodzina Jerzego Ziobry złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z leczeniem ojca. Prokuratura Rejonowa w Krakowie wszczęła śledztwo, sprawa została przekazana później do Ostrowca Świętokrzyskiego. Dwa lata później śledztwo zostało umorzone, bo zdaniem śledczych nie doszło do błędu w sztuce lekarskiej.
Żona i dwaj synowie Jerzego Ziobry, w tym Zbigniew Ziobro, zaskarżyli tę decyzję. Krakowski Sąd Rejonowy uchylił postanowienie prokuratury. W czerwcu 2011 r. Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim ponownie zdecydował o umorzeniu.
W lutym 2012 r. krakowski Sąd Rejonowy ocenił, że lekarze prawidłowo postawili diagnozę i prawidłowo leczyli Jerzego Ziobrę. W marcu 2012 r. Ziobrowie złożyli apelację. Kilka miesięcy później nie została ona uwzględniona przez Sąd Okręgowy.
W grudniu tego samego roku prokurator generalny Andrzej Seremet wniósł kasację. W marcu 2013 r. Sąd Najwyższy uchylił postanowienie krakowskiego Sądu Okręgowego. SN wskazał m.in. na brak spójności w stanowiskach biegłych. W lutym 2017 r., po uzyskaniu kolejnych opinii, sąd uniewinnił wszystkich czterech lekarzy. Prokuratura i Ziobrowie zaskarżyli wyrok. Sprawa wciąż toczy się przed Sądem Okręgowym w Krakowie.
Jak czytamy w orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, od kwietnia 2018 r. do marca 2022 r. odbyły się łącznie 42 rozprawy. Dziewięć zostało odwołanych.
---
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: