Bachmut "to prawdziwe piekło". ISW: Ukraińcy chcą ostatecznie zniszczyć elitarne jednostki "Grupy Wagnera"

- Sytuacja w Bachmucie i wokół miasta to prawdziwe piekło, podobnie jak na całym froncie wschodnim - powiedział Wołodymyr Nazarenko, zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Według analityków Instytutu Studiów nad Wojną Siły Obrony Ukrainy będą kontynuować walkę, aby zniszczyć jednostki "Grupy Wagnera".

Ukraińscy żołnierze wciąż bronią Bachmutu i walczą z próbą okrążenia miasta przez Rosjan, którzy podczas tej ofensywy chcą dokonać pierwszego znaczącego sukcesu od ponad pół roku. Agencja Reutera zauważa, że wojska ukraińskie umacniają pozycje na zachód od Bachmuta, najwyraźniej przygotowując się do ewentualnego odwrotu, jednak w poniedziałek władze w Kijowie zapewniły, że żołnierze nadal będą bronić miasta.

Wojna w Ukrainie. Jaka sytuacja w Bachmucie? Rosja próbuje okrążyć miasto

- Sytuacja w Bachmucie i wokół miasta to prawdziwe piekło, podobnie jak na całym froncie wschodnim - przekazał Wołodymyr Nazarenko, zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej na nagraniu zamieszczonym w serwisie Telegram. Ukraiński rząd twierdzi, że straty poniesione przez Rosję podczas próby przejęcia miasta mogą zadecydować o przyszłym przebiegu wojny w Ukrainie.

Jewgienij PrigożynPutin w Bachmucie wykończył rywala do tronu. Prigożyn: "Koniec z nami"

Brytyjski wywiad zauważa, że w miniony weekend wojska ukraińskie ustabilizowały swoje pozycje obronne w Bachmucie, co powstrzymało rosyjską ofensywę na północ od tego miasta. Jednocześnie zniszczenie przez Rosjan ważnego mostu nad przepływającą przez miasto rzeką utrudnia dostawy sprzętu i amunicji siłom ukraińskim. Również Rosjanie mają kłopoty z zaopatrzeniem, co miało wywołać konflikt między oddziałami regularnej armii a jednostkami "Grupy Wagnera", biorącymi udział w oblężeniu Bachmutu.

Według Brytyjczyków bitwa o miasto poważnie nadwyrężyła zarówno siły ukraińskie, jak i wojska Federacji Rosyjskiej. Od kilkunastu dni rosyjski agresor próbuje okrążyć Bachmut, a ukraińska armia w odpowiedzi przesunęła do miasta elitarne jednostki i zniszczyła dwie kluczowe przeprawy przez rzekę dzielącą miasto na dwie części. Jednocześnie droga ewentualnego odwrotu miała zostać ograniczona do kilku kilometrów szerokości.

Władimir Putin ma rywala?To on zastąpi Putina? "Ma powiązania z przestępczością zorganizowaną"

Analitycy: Ukraina chce zniszczyć elitarne jednostki "Grupę Wagnera"

Tymczasem analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) oceniają, że Siły Obrony Ukrainy będą kontynuować walkę o Bachmut, aby ostatecznie zniszczyć elitarne jednostki "Grupy Wagnera". Eksperci z amerykańskiego think tanku zwracają uwagę na trzy taktyczne priorytety, które stawia sobie ukraińska armia w związku z obroną Bachmutu.

Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po pierwsze ma to być skupienie rosyjskiej furii wojennej na mieście całkowicie zburzonym i nieposiadającym większego znaczenia strategicznego. Po drugie eliminacja jak największej siły żywej wroga przy minimalnych stratach własnych. Trzecim powodem odpierania zmasowanych ataków na Bachmut ma być maksymalnie długie zatrzymanie planów ofensywnych agresora na innych, przede wszystkim południowych, odcinkach, frontu.

Jewgienij PrigożynGrupa Wagnera rekrutuje pacjentów neuropsychiatrycznych?

Zobacz wideo Czy Chiny poparłby użycie broni jądrowej przez Rosjan? Pytamy eksperta
Więcej o: