To on zastąpi Władimira Putina? "Powiązania z przestępczością zorganizowaną. Idealna przeszłość"

Siergiej Borysowicz Korolow, pierwszy zastępca dyrektora rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) może zastąpić Władimira Putina - uważa Dmitri Alperowicz "Oprócz FSB ma głębokie powiązania z GRU/wojskiem i innymi elitami" - wyjaśnia amerykańsko-rosyjski biznesmen i ekspert rynku bezpieczeństwa.

"Jednym z nazwisk, które warto obserwować w wyścigu o to, kto zostanie następcą Putina, jest Siergiej Korolow, obecny zastępca szefa FSB. Oprócz FSB ma głębokie powiązania z GRU/wojskiem i innymi elitami. Oskarżony również o powiązania z przestępczością zorganizowaną. A więc - idealna przeszłość" - napisał Dmitri Alperowicz, amerykańsko-rosyjski biznesmen z rynku bezpieczeństwa komputerowego, założyciel think-tanku Silverado Policy Accelerator, który zajmuje się m.in. kwestiami związanymi z geopolityką.

Protest przeciwko rosyjskiej agresjiZełenski: Putina zabiją jego ludzie. "Znajdą powód, by zabić mordercę"

Kto zastąpi Władimira Putina? Jednym z "kandydatów" jest Siergiej Borysowicz Korolow

Urodzony w 1962 roku Siergiej Borysowicz Korolow pochodzi z wojskowej rodziny - jego zmarły ojciec był dowódcą jednostki wojskowej i przyjaźnił się z byłym premierem Rosji, Wiktorem Zubkowem. W latach 90. Korolew pracował w prywatnej firmie ochroniarskiej Mebel-Market JSC, której zastępcą dyrektora generalnego w latach 1993-2000 był przyszły szef Federalnej Służby Podatkowej, a następnie minister Obrony Rosji Anatolij Sierdiukow - podaje serwis spisok-putina.org (w języku polskim - "Lista Putina") założony przez Forum Wolnej Rosji (antyputinowskiej opozycji).

*Gdynia tonie w czołgach i pojazdach opancerzonych. Dla kogo tyle broni? [WIDEO]

Na początku lat 2000. Siergiej Borysowicz Korolow służył w trzecim wydziale Służby Bezpieczeństwa Gospodarczego Dyrekcji Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) miasta Petersburga i obwodu leningradzkiego, gdzie nadzorował organy ścigania. Po 2004 roku przeniósł się do Federalnej Służby Podatkowej, kierowanej przez Anatolija Sierdiukowa.

Więcej informacji z Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzy lata później, wraz z mianowaniem Anatolija Sierdiukowa na stanowisko ministra obrony, Siergiej Korolow przeszedł do Ministerstwa Obrony, gdzie nadzorował Główny Zarząd Wywiadu Federacji Rosyjskiej i został mianowany doradcą ministra obrony. "Według różnych źródeł w latach 2011-2012 Korolow kierował Dyrekcją Bezpieczeństwa Wewnętrznego FSB Rosji" - czytamy.

8 lipca 2016 roku Siergiej Korolow awansował na szefa Służby Bezpieczeństwa Gospodarczego FSB Rosji, gdzie jednym z jego obowiązków było dostarczanie Władimirowi Putinowi akt dotyczących członków rządu. W 2019 roku został powołany na członka Rady Nadzorczej Narodowego Centrum Badawczego "Instytut Kurczatowa" na pięć lat.

24 lutego 2021 roku dekretem Władimira Putina został mianowany pierwszym zastępcą dyrektora FSB Rosji. Na początku czerwca 2021 roku Korolow otrzymał stopień generała armii. "Siergiej Korolow jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych i skrytych oficerów bezpieczeństwa, który nigdy nie udziela wywiadów" - czytamy.

Prezydent Władimir Putin podczas dorocznego przemówienia do narodu. Rosja, Moskwa, 21 lutego 2023 r.Putin liczył na rozpad NATO? "The Sun" o tajnych dokumentach FSB

Siergiej Borysowicz Korolow i jego mroczna przeszłość

Siergiej Borysowicz Korolow jest powiązany z przestępcami, których oskarża się o zabójstwa na zlecenie i porwania. Zarzuca mu się patronat nad nimi oraz promowanie ich interesów - pisze portal spisok-putina.org.

Wyjaśniono, że marcu 2004 roku zatrzymano członka gangu Bracka, Olega Makovoza, który pięć lat później został skazany na 23 lata pozbawienia wolności za zabójstwo przywódcy zorganizowanej grupy kazańskiej Rustama Rawiłowa, porwanie i wymuszenie. W trakcie sprawdzania kręgu znajomych Makovoza ustalono, że lider gangu Bracka miał bliskie kontakty z Siergiejem Korolewem, gdy ten pracował w Służbie Bezpieczeństwa Gospodarczego FSB w Petersburgu.

"Charakter ich relacji został określony jako wzajemnie korzystna współpraca, która zepsuła reputację Korolewa. Z tego powodu został zmuszony do złożenia raportu o przeniesieniu do istniejącej rezerwy Federalnej Służby Podatkowej kierowanej wówczas przez Anatolija Sierdiukowa" - piszą autorzy "Listy Putina".

Zobacz wideo Putin nie wycofuje się z narracji o specjalnej operacji wojskowej. "Krok po kroku będziemy kontynuować realizację naszych celów"
Więcej o: