Swiatłana Cichanouska skazana zaocznie na karę 15 lat więzienia. Jest wyrok

W sądzie w Mińsku zapadły wyroki w sprawie tzw. Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji. Swiatłana Cichanowska, kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach w 2020 r., została skazana zaocznie na 15 lat kolonii karnej - informuje Radio Swaboda.

Paweł Łatuszka, działacz opozycji i były ambasador Białorusi w Polsce otrzymał wyrok 18 lat kolonii karnej. Kolejni trzej podsądni otrzymali po 12 lat kolonii karnej. Oskarżono ich o "utworzenie ugrupowania ekstremistycznego" i "podsycanie nienawiści społecznej".

Prokurator, który prowadził sprawę, domagał się dla Cichanouskiej kary 19 lat pozbawienia wolności. Takiej samej kary Michaił Kawalou żądał dla Pawła Łatuszki.

Wszyscy osądzeni przebywają obecnie za granicą. Sama Swiatłana Cichanouska miała dowiedzieć się o wyrok w momencie, gdy przebywała z wizytą w Londynie.

Zobacz wideo Cichanouska: Nie może być wolnej Białorusi bez wolnej Ukrainy
Wszyscy oskarżeni zostali uznani za winnych spisku popełnionego w celu niekonstytucyjnego przejęcia władzy państwowej; utworzenia formacji ekstremistycznej i kierowania taką formacją; publicznego nawoływania do przejęcia władzy państwowej oraz popełnienia innych działań, mających na celu spowodowanie szkody dla bezpieczeństwa narodowego Białorusi, w tym stosowania środków ograniczających (sankcji) w stosunku do Białorusi, osób fizycznych i prawnych republiki, rozpowszechniania materiałów zawierających takie apele

- poinformowała reżimowa agencja BelTA.

W grudniu 2021 roku mąż białoruskiej opozycjonistki, bloger Siarhiej Cichanouski, został skazany na 18 lat kolonii karnej. Wyrok zapadł w areszcie śledczym w Homlu. Cichanouskiego skazano na podstawie czterech artykułów kodeksu karnego, m.in. za "organizowanie masowych zamieszek" i "naruszenie porządku publicznego oraz przemoc wobec funkcjonariuszy państwowych".

Oprócz Cichanouskiego sąd skazał również pięciu działaczy i blogerów - wszyscy zostali oskarżeni w ramach "sprawy Cichanouskiego". Zmicier Papou i Arciom Sakau zostali skazani na 16 lat kolonii o zaostrzonym rygorze. Ihar Łosik i Uładzimir Cyhanowicz na 15 lat w takim samym zakładzie karnym. Mikoła Statkiewicz został z kolei pozbawiony wolności na 14 lat.

Białoruś. Swiatłana Cichanouska i wybory prezydenckie

Przypomnijmy, że w wyborach prezydenckich w Białorusi w 2020 roku planował wystartować opozycjonista Siarhiej Cichanouski. Jego kandydatura nie została jednak zarejestrowana. Został zatrzymany, gdy zbierał podpisów pod kandydaturą swojej małżonki - Swiatłany, która zastąpiła go w roli kandydatki opozycyjnej.

Mimo że nieoficjalne wyniki wyborów wskazywały na zwycięstwo Cichanouskiej, reżim Alaksandra Łukaszenki - co potwierdziły ustalenia obserwatorów z całego świata - sfałszował wyniki i nie oddał władzy. Wg oficjalnych informacji wybory prezydenckie wygrał Alaksandr Łukaszenka, zdobywając ponad 80 proc. głosów. Drugi wynik należał właśnie do Swiatłany Cichanouskiej, na którą miało zagłosować zaledwie 10 proc. wyborców.

Opozycja i wielu Białorusinów nie uznaje zwycięstwa rządzącego od 1994 roku prezydenta. Z tego powodu na ulicach wielu białoruskich miast przez wiele tygodni po wyborach dochodziło do marszy i antyrządowych wystąpień. W obawie przed represjami Cichanouska przeniosła się na Litwę.

W sierpniu ubiegłego roku podczas konferencji w Wilnie Cichanouska zapowiedziała utworzenie białoruskiego rządu tymczasowego.

Więcej o: