Prigożyn zapowiada utratę Krymu, jeśli jego ludzie wyjdą z Bachmutu. Cytuje "prostych żołnierzy"

Do sieci trafiło wideo, na którym Jewgienij Prigożyn kreśli scenariusze na wypadek wycofania się spod Bachmutu jego najemników. Według niego oznaczałoby to "załamanie się frontu". Szef Grupy Wagnera skarży się przy tym na problemy z amunicją. Sugeruje, że jej braki są wynikiem działań władz rosyjskich.

Portal Pravda zwraca uwagę, że nagranie z Jewgienijem Prigożynem trafiło do internetu 4 marca, ale nie wiadomo, kiedy i gdzie powstało. Szef Grupy Wagnera odnosi się w filmie do sytuacji wokół Bachmutu. Stwierdza między innymi, że wycofanie się stamtąd jego najemników doprowadzi do całkowitego załamania frontu. - Sytuacja stanie się trudna dla wszystkich członków grupy paramilitarnej, którzy bronią interesu Rosji - powiedział. 

Zobacz wideo Zmiany klimatyczne? „Politycy znają prawdę, ale czeka nas bezsensowna gra wyborcza"

Walki o Bachmut. Jewgienij Prigożyn kreśli scenariusze 

Odwrót najemników, jak powiedział, oznaczałby, że siły ukraińskie wkroczą na tereny tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, przejmą Ługańsk, a następnie będą mogły wejść na terytorium Rosji. Co więcej, według Prigożyna w dalszej konsekwencji Ukraińcy byliby w stanie odbić Krym. 

Jak dodał, jeśli wagnerowcy wycofają się z Bachmutu, zostaną uznani za tych, którzy w największym stopniu przyczynili się do przegrania wojny. Prigożyn zasugerował, że brak dostaw amunicji i wyposażenia dla Grupy Wagnera może być wynikiem działań Ministerstwa Obrony.  

- I tu pojawia się problem z brakiem amunicji. To nie moja opinia, ale prostych żołnierzy (...). Oni przychodzą do mnie i mówią: "Dyrektorze, czy to możliwe, że oni rozgrywają tę historię gdzieś głęboko w Ministerstwie Obrony lub jeszcze wyżej, żeby wytłumaczyć ludziom w Rosji, dlaczego znaleźliśmy się w takich tarapatach?" - powiedział szef Grupy Wagnera.

ISW: Ukraińcy prawdopodobnie planują się do wycofania z Bachmutu

Nie jest jasne, jak obecnie wygląda sytuacja w Bachmucie. W niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował o odparciu 130 rosyjskich ataków w rejonie kilku miejscowości na wschodzie, w tym w okolicach Bachmutu. W swojej ostatniej analizie (z 4 marca) amerykański Instytut Studiów nad Wojną podawał, że siły ukraińskie prawdopodobnie przygotowują się do kontrolowanego wycofania z Bachmutu. 

Według nowego raportu Instytutu Ukraińcy wysadzili dwa najważniejsze mosty w okolicy - jeden nad rzeką Bachmutiwką w północno-wschodnim Bachmucie i jeden wzdłuż drogi Chromowo-Bachmut na zachodzie miasta.

"Prewencyjne zniszczenie przepraw prawdopodobnie wskazuje, że siły ukraińskie mogą próbować utrudnić ruchy Rosjan we wschodnim Bachmucie i ograniczyć im możliwości wyjścia Rosji z miasta na zachód" - czytamy w raporcie. Rosyjskie oddziały próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą.

Zdaniem analityków opuszczenie przez Ukraińców Bachmutu nie wpłynie znacząco na sytuację na froncie. Chodzi raczej o znaczenie propagandowe. Ponadto Rosjanie chcieli uwikłać stronę ukraińską w wyniszczające walki pozycyjne, jednak atakując dobrze umocnione pozycje ponieśli tam znacznie większe straty niż obrońcy.

Więcej o: