Białoruski reżim skazał noblistę. Aleś Bialacki spędzi 10 lat w więzieniu

Białoruski laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Wyrok wydał sąd w Mińsku.
Zobacz wideo Rozszerzenie Rosji o Białoruś? Paweł Kowal: Łukaszenka jest częścią rządu Putina i powinien być za to sądzony

Białoruski reżim zatrzymał Alesia Bialackiego i jego współpracowników 14 miesięcy temu. Prokuratura oskarżyła ich o rzekome finansowanie działań naruszających porządek społeczny i przemyt.

Była to polityczna zemsta Alaksandra Łukaszenki na obrońcach praw człowieka, którzy monitorowali i dokumentowali represje stosowane przez reżim wobec uczestników protestów, które wybuchły w 2020 roku, po sfałszowanych przez dyktatora wyborach prezydenckich.

Do wyroku odniósł się rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. "Dziś w Mińsku na karę 10 lat więzienia został skazany laureat pokojowej nagrody Nobla, Aleś Bialacki. Wraz z nim skazanych zostało trzech innych obrońców praw człowieka na Białorusi. Polska sprzeciwia się motywowanym politycznie procesom oraz wzywa do uwolnienia więźniów" - napisał w mediach społecznościowych.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Arcybiskup SawaPolski arcybiskup gratulował Cyrylowi. Degradacja? Reakcja kancelarii Dudy

Andrzej Poczobut skazany przez białoruski reżim

W lutym sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. Działacz Związku Polaków na Białorusi został oskarżony przez reżim o "wzniecanie nienawiści' i "działanie na szkodę państwa poprzez wzywanie do nakładania sankcji".

Przypomnijmy, Andrzej Poczobut przebywa za kratami od marca 2021 roku. Reżim próbował go nakłonić do wyjazdu z Białorusi, ale działacz polskiej mniejszości odmówił. Nie zgodził się też na wysłanie prośby o ułaskawienie do dyktatora Alaksandra Łukaszenki.

"Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota" - napisał wówczas rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Siergiej Ławrow, Antony BlinkenSekretarz stanu USA rozmawiał z Ławrowem. Było krótko, ale konkretnie

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: