Blinken rozmawiał z Ławrowem. Pierwsze spotkanie od inwazji Rosji na Ukrainę

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Krótka rozmowa odbyła się na marginesie szczytu G20 w Delhi. Było to pierwsze spotkanie ministrów od rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Agencje informacyjne zwracają uwagę, że było to pierwsze spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji od czasu pełnoskalowej agresji na Ukrainę. AP informuje, że Antony Blinken i Siergiej Ławrow rozmawiali około 10 minut.

Zobacz wideo Dlaczego Orlen nie zrezygnował z importu ropy z Rosji?

Spotkanie Blinkena z Ławrowem. Padła deklaracja ws. wsparcia Ukrainy

Jak podaje agencja, Blinken zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą wspierały Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Przekazał ponadto, że według administracji USA Rosja powinna wycofać się z decyzji o zawieszeniu udziału w traktacie START, który dotyczy redukcji strategicznej broni ofensywnej. Ponadto sekretarz stanu podkreślił w rozmowie, że USA domagają się uwolnienia amerykańskiego obywatela Paula Whelana. Wojskowy jest przetrzymywany w rosyjskim więzieniu od 2018 roku. Władze w Moskwie oskarżyły go o szpiegostwo. 

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ przekazała, że to Blinken poprosił o rozmowę z Ławrowem.

Rozmowa na marginesie szczytu G20 była pierwszym kontaktem Blinkena i Ławrowa od lipca ubiegłego roku. Rozmawiali wówczas telefonicznie, a tematem było m.in. uwolnienie koszykarki Brittney Griner. Osobiście Blinken i Ławrow spotkali się po raz ostatni w styczniu 2022 roku, niedługo przed rosyjską inwazją na Ukrainę. 

---

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: