Białoruś. Andrzej Poczobut odwołał się od wyroku. "Reżim wciąż go upokarza"

Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, złożył apelację od wyroku - poinformowało Radio Swaboda. Na początku lutego białoruski sąd skazał Poczobuta na osiem lat więzienia.

O swojej apelacji Andrzej Poczobut poinformował w liście do rodziny. Radio Swaboda podaje, że w korespondencji dziennikarz prosił, aby podziękować za pamięć o nim "jak największej liczbie osób".  Poczobut przekazał ponadto, że przez tydzień przebywał w jednoosobowej celi.

Zobacz wideo Dlaczego Orlen nie zrezygnował z importu ropy z Rosji?

Andrzej Poczobut złożył apelację od wyroku

Działacz Związku Polaków na Białorusi przebywa w więzieniu w Grodnie. 

"Więzień polityczny i dziennikarz Andrzej Poczobut złożył apelację do wyroku. Trzymano go przez tydzień w izolatce. Reżim nadal go upokarza. Jestem zaniepokojona warunkami w więzieniu" - napisała na Twitterze dziennikarka z Białorusi Hanna Liubakova.

Poczobut skazany na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze

Na początku lutego sąd obwodowy w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Oskarżono go o rzekome "podsycanie nienawiści społecznej" i "zadawanie szkody bezpieczeństwu narodowemu". Prawdziwą przyczyną ukarania była jego działalność społeczna.

Poczobut został zatrzymany przez białoruskie służby w marcu 2021 roku. Od tego czasu przebywa w areszcie. 

Andrzej Poczobut w sądzie 16 styczni 2023 rokuPo skazaniu Poczobuta. "Zdajemy sobie sprawę, że nie doczekamy powrotu syna"

W Polsce i innych krajach społeczeństwa oraz politycy występują z żądaniem uwolnienia Andrzeja Poczobuta. W dniu, gdy sąd zdecydował o uwięzieniu Poczobuta, polski MSZ wezwał do swojej siedziby białoruskiego chargé d’affaires Aleksandra Czasnouskiego. Następnego dnia Polska zdecydowała o zamknięciu do odwołania polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach. Później zaś wprowadzono ograniczenia na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze. 

---

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: