"NYT": Bitwa czołgów o Wuhłedar. Rosjanie wpadli w zasadzkę Ukraińców i ponieśli druzgocącą klęskę

Na początku lutego Rosja przegrała zakrojoną na dużą skalę bitwę pancerną o Wuhłedar w obwodzie donieckim. Jak podaje "NYT" wojska agresora wpadły w zasadzkę Sił Zbrojnych Ukrainy - dokładnie tak samo, jak podczas ataku kolumn czołgów na początku pełnoskalowej inwazji.

"Lutowy, trzytygodniowy atak okupantów na Wuhłedar stał się największą bitwą pancerną w czasie wojny i zakończył się bolesną porażką Rosji" - pisze "NYT", którego cytuje UNIAN.

"NYT" donosi, że Rosji nie tylko nie udało się zdobyć Wuhłedaru, ale także popełniła ten sam błąd, który na początku wojny kosztował Moskwę setki czołgów. Po raz kolejny nacierające kolumny wpadły w zasadzkę. 

Amerykański dziennik opisuje, że w długotrwałej bitwie obie strony wysłały do bitwy czołgi, które poruszały się po drogach gruntowych i wokół pasów leśnych. Rosjanie poruszali się w kolumnach, a Ukraińcy manewrowali w obronie, strzelając z dystansu lub z ukrycia, gdy zbliżały się rosyjskie kolumny w ich polu widzenia.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Chiny wspierają zbrojnie i wywiadowczo Rosję? Dr Przychodniak: Myślę, że tak

Analitycy: Rosja straciła nawet 130 czołgów i transporterów opancerzonych

"NYT" podkreśla, że na nagraniu wykonanym przez ukraińskie drony wojskowe widać, że na polach wokół Wuhłedaru znajdują się wraki rosyjskich pojazdów opancerzonych wysadzonych w powietrze przez miny, trafione przez artylerię lub zniszczone pociskami przeciwpancernymi.

Raport Kucharczyka. Sytuacja na frontach na początek lutego Pod Wuhłedarem Ukraińcy strzaskali uderzenie Rosjan

Według danych holenderskiego projektu OSINT Oryx rosyjscy najeźdźcy stracili co najmniej 103 jednostki sprzętu wojskowego, w tym 36 czołgów bojowych, w ciągu zaledwie trzech dni ofensywy w pobliżu Wuhłedaru i Awdijiwki. W czasie szturmu okupanci mieli tracić dziennie od 150 do 300 osób.

Według dowódców 72. brygady bitwa o Vugledar "była największą bitwą pancerną tej wojny", w której Rosja straciła nie mniej niż 130 czołgów i transporterów opancerzonych.

Władimir Putin (zdj. ilustracyjne) Izrael ogłasza wsparcie dla Ukrainy. Ma nadejść "wkrótce"

Ukraina. Trudna sytuacja w Bachmucie

We wtorek na Ukrainie odparto 85 szturmów Rosjan. Okupanci atakowali głównie na wschodzie kraju. Najbardziej zaciekłe walki trwają w Bachmucie. Tam, w ocenie ukraińskiego dowództwa, sytuacja jest skrajnie napięta. Według ukraińskich ekspertów - obrona miasta dla wojsk ukraińskich ma znaczenie strategiczne.

O wyjątkowo trudnej sytuacji w Bachmucie, informowało w ostatnich godzinach dowództwo ukraińskich Wojsk Lądowych. Według danych ukraińskich mediów Rosjanie otoczyli miasto z trzech stron i próbują odciąć Ukraińcom prowadzącą na zachód drogę zaopatrzenia. Rosyjskie oddziały znajdują się już w niektórych dzielnicach Bachmutu.

Wojskowy analityk Serhij Hrabski przypomina, że Rosjanie atakują miasto już od pół roku i ponoszą tam ogromne straty. Jak dodaje, ukraińska obrona miasta ma sens, ponieważ blokuje ataki Rosjan na innych kierunkach. Jak zaznacza, w ciągu tego tygodnia Rosjanie z Białorusi wysłali już dwa duże wojskowe transporty, które mają wzmocnić ich siły w Donbasie. To oznacza - zdaniem eksperta - że Rosja nie ma dostatecznej liczby wojsk, aby zabezpieczyć wszystkie linie frontu i z tego powodu ukraińska heroiczna obrona Bachmutu ratuje Kijów i północ Ukrainy przed atakami wroga.

Intensywne walki toczą się też m.in. w kierunku Awdijiwki w obwodzie donieckim i okolicach Kreminnej w obwodzie ługańskim.

Więcej o: