Peru. Pili alkohol w parku. W plecaku termicznym na jedzenie mieli mumię

Władze Peru odkryły mumię, której wiek oszacowano na 600-800 lat w plecaku termicznym do przewożenia jedzenia. Ludzkie zwłoki mieli przy sobie trzej młodzi mężczyźni, którzy w parku w mieście Puno, na południu Peru, pili alkohol. Jeden z nich tłumaczył w osobliwy sposób, dlaczego podczas "pikniku" towarzyszyła im mumia.

Policja dokonała tego niezwykłego odkrycia w ostatnim weekend. Mumia była w plecaku termicznym - informuje CNN. Zmumifikowane szczątki znaleziono u trzech mężczyzn, którzy pili alkohol w opuszczonym parku w peruwiańskim mieście Puno na południu kraju, przy granicy z Boliwią

26-letni mężczyzna miał torbę kurierską z napisem "Pedidos Ya". W środku była mumia

- powiedział CNN starszy agent Marco Antonio Ortega, który jest rzecznikiem policji narodowej regionu Puno. "Pedidos Ya" to latynoamerykańska aplikacja do dostarczania żywności.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego Tajwan jest istotny dla Chin? Ekspert wyjaśnia

26-letni mężczyzna powiedział policjantom, że mumia to Juanita, "jego duchowa dziewczyna".

W domu jest w moim pokoju, śpi ze mną. Opiekuję się nią

- powiedział mężczyzna, cytowany przez CNN. Peruwiańska agencja informacyjna ANDINA poinformowała w poniedziałek, że mumia to najprawdopodobniej szczątki dorosłego mężczyzny, który żył we wschodniej części Puno.

Mumia trafiła pod opiekę peruwiańskiego Ministerstwa Kultury, które zaklasyfikowało ją jako narodowe dobro kultury. Nie wiadomo, dlaczego 26-latek umieścił mumię w plecaku i zabrał ją na wycieczkę do parku. Nie podano też, jak to się stało, że wszedł w jej posiadanie.

26-latek trafił do aresztu, gdzie pozostanie do czasu, aż śledczy zakończą swoje dochodzenie w sprawie jego "duchowej dziewczyny".

CNN przypomina, że w Peru są setki stanowisk archeologicznych kilku cywilizacji, które rozwinęły się przed i po Imperium Inków. W 2021 roku archeolodzy odkryli w pobliżu Limy mumię, która może mieć 800-1200 lat.

 Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: