Finlandia rozpoczęła budowę zapory na granicy z Rosją. Wysoka na 3 metry, długa na 200 km

Finlandia rozpoczęła budowę zapory na granicy z Rosją o długości ok. 200 km. Ogrodzenie będzie elementem obrony przed ewentualnym wykorzystaniem przez Rosję migrantów do celów politycznych.

Pierwsze prace ziemne już się rozpoczęły. Fińska straż graniczna zapowiada, że pierwszy 3-kilometrowy odcinek ogrodzenia powstanie w rejonie przejścia granicznego Imatra w południowo-wschodniej części kraju będzie gotowy do końca czerwca.

Recep Tayyip Erdogan Erdogan: Ankara mogłaby zgodzić się na przystąpienie Finlandii do NATO

Finlandia buduje zaporę na granicy z Rosją

Ogrodzenie będzie miało wysokość ponad trzech metrów i będzie zwieńczone drutem kolczastym. Niektóre odcinki będą wyposażone w systemy nocnego monitoringu.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Budowa kolejnych 70 kilometrów zapory w południowo-wschodniej części kraju będzie trwała do 2025 roku. Finlandia planuje budowę około 200 kilometrów zapory na liczącej około 1300 kilometrów granicy z Rosją. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 380 milionów euro.

W ubiegłym roku fińska straż graniczna wskazywała, że celem zapory ma być zakaz nielegalnego wjazdu na terytorium Finlandii. - Rząd zdecyduje o barierach granicznych dla stref krytycznych na wschodniej granicy, na podstawie oceny fińskiej Straży Granicznej - mówiła ministerka spraw wewnętrznych Krista Mikkonen.

Zapory na granicy z Rosją i Białorusią Błaszczak chwali się "prewencyjnymi zabezpieczeniami" na granicy

Zapora na granicy z Rosją powstaje również w Polsce

Zaporę na granicy z Rosją buduje również Polska. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało na początku lutego 2023 roku, że w marcu powinna rozpocząć się budowa bariery elektronicznej przy obwodzie kaliningradzkim. Bariera ta ma składać się z systemu kamer i czujników ruchu. Ma być uzupełnieniem zbudowanej w 2022 roku na 186 kilometrze granicy stalowej zapory wysokiej na 5,5 m. Zapora elektroniczna ma być rozmieszczona docelowo na ponad 200 km długości. Gotowych jest już 10 z 11 odcinków zapory.

Zobacz wideo Chiny wspierają zbrojnie i wywiadowczo Rosję? Dr Przychodniak: Myślę, że tak
Więcej o: